Здавалка
Главная | Обратная связь

Завдання 1. Історичний марафон



Урок 9

Узагальнення знань за темами «Світ на початку ХХ ст.» і «Перша світова війна 1914—1918 рр.»

Мета: узагальнити та систематизувати матеріал, вивчений з даної теми; розвивати в учнів уміння аналізувати й систематизувати матеріал, робити висновки, виділяти головне і другорядне; працювати з історичними термінами, висловлювати власну точку зору; вчити учнів культури спілкування.

Хід уроку

І. Організаційна частина уроку

Методичні рекомендації

Урок проходить у вигляді змагання трьох команд. Клас заздалегідь об’єднується у три команди, кожна з яких обирає собі капітана.

Правила гри

1. На уроці учні будуть працювати в групах, урок проходитиме у вигляді змагання між ними.

2. Командам буде запропоновано шість конкурсних завдань, за які будуть нараховуватися бали. За кожне завдання — певна кількість балів.

3. За «мертві душі» — учнів, які не працювали впродовж уроку, з команди будуть зніматися бали (один учень — один бал).

4. За кожне порушення правил гри з команди знімається один бал.

5. За кожне доповнення команда отримує додатковий бал.

6. Учні з команди-переможниці отримують наприкінці уроку оцінки, на один бал вищі від зароблених.

7. Перемагає та команда, яка отримає більшу кількість балів.

У кінці уроку капітани команд виставляють оцінки членам своїх команд. Ці оцінки будуть узгоджені з учителем.

II. Основна частина уроку

Завдання 1. Історичний марафон

Команди називають по черзі поняття і терміни з теми та пояснюють їх. Наприклад:

Імперіалізм (від лат. imperare — правити) — державна політика, спрямована на завоювання територій, колоній, або встановлення політичного й економічного контролю над іншими державами.

Дуалістична монархія (двоїста монархія) — форма державного правління, за якої поряд з монархом функціонують парламент і уряд. Глава держави особисто формує уряд, який відповідальний не перед парламентом, а перед монархом. Монарх має право вето на закони, які приймає парламент.

Технічний прогрес — це поступальний рух техніки, еволюційний розвиток усіх елементів продуктивних сил суспільного виробництва на основі широкого пізнання і освоєння зовнішніх сил природи, це об’єктивна, постійно діюча закономірність розвитку матеріального виробництва, результатом якої є послідовне вдосконалення техніки, технології та організації виробництва, підвищення його ефективності.

Державне регулювання економіки — це майже всі функції держави, пов’язані з економічною та економіко-соціальною діяльністю і покликані забезпечити умови функціонування ринкової економічної системи.

Націоналізм — специфічний стан свідомості етносу і соціально-

психологічних орієнтацій людей, а також сполучені з ними ідеологія, теорія і соціальна практика.

Національний рух — 1) будь-який суспільно-політичний рух, учасниками якого є представники певної етнічної спільності племені, народності, нації, з метою звільнення своєї країни від чужоземного панування; 2) у вузькому розумінні — національно-визвольний рух — масові рухи Нового і Новітнього часу проти

інонаціонального панування, що розгортаються під чіткими національними гаслами і мають на меті об’єднання в єдину національну державу всіх етнічних територій свого народу.

Латифундизм — 1) система землеволодіння, основу якої складають великі поміщицькі земельні володіння — латифундії; 2) засилля латифундій в економіці слаборозвинених країн Латинської Америки.

Гонка озброєнь — політичне протистояння двох або декількох держав (а частіше — цілих військових блоків) за перевагу в області збройних сил. Під час такого протистояння кожна зі сторін накопичує величезні запаси зброї, намагаючись встановити паритет з супротивником або обігнати його.

Мілітаризм (фр. militarisme, від лат. militaris — військовий) — державна ідеологія, спрямована на виправдання політики всесвітнього нарощування військової могутності держави і яка водночас допускає використання військової сили при розв’язанні міжнародних і внутрішніх конфліктів.

Шовінізм (фр. chauvinisme, в англ. версії — джингоїзм) — найодіозніша форма націоналізму, пропагування національної винятковості, протиставлення інтересів однієї нації інтересам іншої нації, поширення ідей національної переваги, розпалювання національної ворожнечі й ненависті.

Анексія (лат. annexio — приєднання) — це насильницьке захоплення державою всієї або частини території іншої держави або народу і включення її до свого складу.

Цей перелік триває доти, поки не будуть названі всі основні терміни теми. У цьому конкурсі перемагає та команда, яка останньою називає якийсь термін. Вона отримує п’ять балів, а інші дві команди по три бали.







©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.