Здавалка
Главная | Обратная связь

І. Організація класу до уроку

05.02.2015

Українська мова

3-Б клас

Тема. Основа слова і закінчення (форма слова). Їх графічне позначення. Роль закінчень у слові. Змінювання закінчень у зв’язку з запитаннями (на прикладі словосполучень). Залежність закінчень від твердості-м’якості кінцевого приголосного (школа – школою, земля – землею). Розрізнення подібних закінчень у словах української і російської мов.

Мета: знайомити із закінченням як змінною частиною слова, розкривати роль закінчення як частини слова, за допомогою якої змінюється форма слова; формувати вміння визначати закінчення у словах за допомогою зміни їх форми, формувати уявлення про закінчення як засіб зв'язку слів у реченні; розвивати критичне й логічне мислення; виховувати бажання пізнавати та вивчати українську мову.
Обладнання: завдання для групової роботи, зображення Словотвірчика, мультимедійна презентація, різнокольорові паперові долоньки, картки із запитаннями, картки для самооцінювання, відео «Фізкультхвилинка».

 

Хід уроку

І. Організація класу до уроку


Вправа «Повітряна кулька»
Мета:зняти м'язову напругу, ліквідувати схвильованість, унормувати ритм серцевих скорочень.
Учитель.Заплющте очі, покладіть ліву руку на живіт, а праву — зверху на неї. Уявіть у середині себе надувну повітряну кульку. Вдихаючи повітря, уявляйте, як воно входить через ніс, опускається донизу та наповнює кульку. Надуваючись, кулька розпирає не лише живіт, а й грудну клітку, руки при цьому піднімаються догори. Затримайте дихання, промовляючи про себе:«Моє тіло спокійне». Повільно почніть видихати, продовжуючи повторювати про себе фразу «Моє тіло спокійне».
Вправу повторити 2—3 рази.


ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Я оголошую опитування на тему «Значення слова». Вам потрібно швидко та правильно відповідати на запитання.
Увага! Опитування розпочинається!
- Які значення можуть мати слова? Наведіть приклади.
- Які слова називаються синонімами? Наведіть приклади.
- Які слова називаються антонімами? Наведіть приклади.
- Наведіть приклади фразеологізмів.
- Наведіть приклади слів, що мають кілька значень.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Розпочнемо урок. Доберіть антонім до слова початок. (Закінчення.)
Каліграфічна хвилинка
Запишіть букву З велику й маленьку. Зверніть увагу на правопис слова закінчення. У чому його особливість? (У слові закінчення м'який подовжений приголосний [н'] позначається двома однаковими буквами нн.)

Запис у зошиті: З з за ння закінчення
Лексична хвилинка
Яке значення має слово закінчення? Який словник допоможе нам дізнатися значення слова? (Тлумачний.)
Із тлумачного словника. Закінчення — 1. Дія за значенням закінчити. Закінчити—доводити що-небудь до кінця, до завершення. 2. Кінцева частина, кінець чого-небудь.
Учитель. До яких слів можна дописати слово закінчення?
____________вистави, ____________ роботи, ____________ тижня, _____________ літа, ____________ оповідання, ____________ слова.
- У яких сполученнях краще вжити слово кінець? Чому?

 

Основа - те, на чому що-небудь ґрунтується, тримається, базується. Головна складова частина чого-небудь.

Із тлумачного словника ми дізналися, що основа — це те, до чого щось кріпиться.
- Що кріпиться до основи слова? (Закінчення.)
- Як визначити основу в слові? (Спочатку визначити закінчення. Частина слова без закінчення - це і є основа.)

 

IV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
Диктант із творчим завданням
Ведмедик дуже любить мед. Вранці він ласує чаєм з медом. Вдень до меду додає свіжу малину. А ввечері...
(Під час диктанту учитель звертає увагу учнів на правопис слів ведмедик, вранці, вдень, ввечері.)
-Прочитайте текст. Як його можна закінчити? Доповніть останнє речення.
Знайдіть і підкресліть слово, яке повторюється.
- Що означає слово мед?
Із тлумачного словника. Мед — густа солодка маса, яку бджоли виробляють із нектару квітів.
- Чи змінювалося значення слова мед у реченнях?
- Як змінювалося слово мед? Чому?
- Чому в реченнях не можна було вживати слово мед без змін?
- Обведіть прямокутником частину, яка змінювалася. Це закінчення слова.
- Що ви можете сказати про закінчення слова? (Це частина слова, яка змінюється.)
- Чому в слові мед не змінилася ніяка частина?
- У таких випадках кажуть, що у слові мед — нульове закінчення.

 

Первинне закріплення. Змінювання слова за запитаннями
- Змініть слово вода за запитаннями (чого? чому? чим?). Прослідкуйте, як змінюється слово.

Тестові завдання
-Підкресліть правильне слово у твердженнях.
1. Частина слова, яка стоїть (на початку слова, всередині слова, наприкінці слова), називається закінченням.
2. Закінчення — це (незмінна, змінна) частина слова.

3. Основа слова – це (все слово без закінчення, все слово).

Робота з підручником
Розгорніть підручники на с. 85 і виконайте вправу 188.

Пригадайте правило. (Змінна частина слова називається закінченням. Щоб знайти закінчення, треба змінити слово.)
- Що потрібно зробити, щоб знайти закінчення?

Фізкультхвилинка
(Учні виконують рухи за зразком музичного відео «Фізкультхвилинка».)

Перегляд фрагменту ППЗ «Українська мова. 3 клас». Робота в групах
Учитель. Розподіліться на групи відповідно до кольору вашого Словотвірчика й візьміть конверт кольору вашої групи. У конверті знаходяться картки зі словами. Вам потрібно відновити деформоване речення. Можливо, деякі слова вам потрібно буде змінити. Слово, яке ви змінили, запишіть ручкою на зворотній стороні картки.
(Учні виконують завдання. Кожна група презентує свою роботу. Перевіряють за допомогою мультимедійної дошки, де записано правильні варіанти відповідей.)





©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.