Здавалка
Главная | Обратная связь

Замацаванне новага матэрыялу.

Тэма: Суфікс – значымая частка слова

Мэты:

· узнаўляць і замацоўваць паняцце аб суфіксе;

· удасканальваць уменне выдзяляць суфікс у словах, утвараць словы з пэўнымі суфіксамі, тлумачыць значэнне ўтвораных слоў, складаць з імі словазлучэнні і сказы;

· выхоўваць любоў і павагу да роднай мовы.

 

Абсталяванне:Урокі па беларускай мове ў 5-м класе: Словаўтварэнне і арфаграфія. – Мазыр; Беларуская мова і літаратура, №4/2011, карткі.

 

Тып урока: камбінаваны.

 

ХОД УРОКА

1. Арганізацыйны момант.

Прывітанне. Праверка наяўнасці вучняў. Праверка падрыхтаванасці да ўрока.

 

Праверка дамашняга задання.

На дом вам было практыкаванне 198. У практыкаванні патрэбна ўтварыць прыметнікі з дапамогай прыставак без-, бяз-, бес-, бяс-, падабраць адпаведныя назоўнікі і запісаць словазлучэнні, абазначыць галоўныя і залежныя словы.

 

Тлумачэнне новага матэрыялу.

- Слоўнікавая работа.

Лес, лясны, ляснік; сад, садовы, садавіна; гара, горны, гарняк.

?Ці з’яўляюцца дадзеныя рады слоў аднакаранёвымі? Чаму? Як яны ўтвораны? Абазначце суфіксы. Для чаго служаць суфіксы?

- Самастойная работа над правілам (старонка 107 – 108).

Ці ўсё вам зразумела ў правіле.

Замацаванне новага матэрыялу.

1. Ад наступных слоў пры дапамозе суфіксаў –к-, -ык (-ік), - ок (-ёк) утварыце словы і запішыце іх.

Колас - каласок, сноп - снапок, мост - масток, гара - горка, хмара - хмарка, голуб - галубок, зоры - зорка, куст - кусцік, мёд - мядок, кош - кошык, двор - дворык, стол - столік, нос - носік, лес - лясок, дом - домік, лёд - лядок, бяроза - бярозка, дзень - дзянёк, ліпа - ліпка, хата - хатка, голас - галасок.

2. Ад дадзеных слоў утварыце іншыя словы пры дапамозе суфіксаў. Запішыце іх, абазначце корань і суфікс.

- ык -

шар – шарык

камар – камарык

дождж – дожджык

ключ – ключык

нож – ножык

- ік –

брат – брацік

кот – коцік

рот – роцік

год – годзік

агарод – агародзік

- н –

жыта – жытні

лета – летні

мір – мірны

ноч – начны

- чык –

прамень – праменьчык

агонь – агеньчык

корань – карэньчык

камень – каменьчык

- ов –

зіма – зімовы

сосна – сасновы

шоўк – шаўковы

- ав –

бор – баравы

рабіна – рабінавы

план - планавы

Якое значэнне надаюць словам суфіксы?

Хвілінка кемлівасці.

Верш разбураны. Яго патрэбна скласці.

На бярозе, так высока, (1)

Тата з мамай на рабоце – (3)

У гняздзе клякоча клёка. (2)

Зранку ходзяць па балоце. (4)

- Аднакаранёвымі з’яўляюцца словы (клёка і клякоча).

- Знайдзіце ў вершы словы, у якіх назіраецца характэрная асаблівасць беларускай фанетыкі – дзеканне (гняздзе, ходзяць), цеканне (рабоце, балоце).

- Падбярыце антонім да слова клякоча. ( Маўчыць.)

 

3. Прачытайце. Спішыце. Знайдзіце словы з суфіксамі –ачк-, -ечк-, -еньк-. Якое значэнне надаюць словам гэтыя суфіксы? Абазначце суфіксы.

Эх, добра ўе аўсяначка.

Ды лепей – берасцяначка!

Гняздзечка на бярозцы

З бялюткае бяросткі

Саткана з валаконца,

Нібыта з промняў сонца,

І з цёплаю, пушысценькай,

Такой утульнай высцілкай.

Фізкультхвілінка.

Прыскакала жабка –

Цап за шапку.

Прыляцела мушка –

Цап за вушка.

Празвінеў камарык –

Скок на тварык.

Назавіце словы, утвораныя пры дапамозе суфіксаў (жабка, мушка, вушка, камарык, тварык). Якое значэнне надаюць суфіксы словам?

5. Абагульненне атрыманых ведаў.

Малюецца сонейка. У цэнтры слова мір. Да яго патрэбна падабраць аднакаранёвыя словы, якія будуць промнямі.

Мір – мірскі, мірны, міравая, перамір’е, памірымся.

 

Рэфлексія.

Дзеці пераўвасабляюцца ў рыцараў.

 

Дамашняе заданне.

Параграф 29, практыкаванне 201. У практыкаванні патрэбна ў адзін слупок выпісаць назвы асоб, а ў другі – назвы прадметаў, абазначыць суфіксы.

 

8. Выстаўленне і каменціраванне адзнак.





©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.