Здавалка
Главная | Обратная связь

VIII. Домашнє завдання



1. Опрацювати тексти «Повітря навколо нас» і «Властивості по­вітря» на с. 86-89.

2. Виконати завдання в зошиті на с. 29.

3. Провести спостереження за птахами в холодну погоду, з'ясувати, чому горобці, голуби, синиці настовбурчують пір'я; з'ясувати, як у вас удома готуються до холодної зими, пояснити дії дорослих.

IX. Підсумки уроку

 

Тема. Різноманітність тварин у природі

Мета: формувати поняття «звірі», «птахи», «плазуни», «земноводні»,

«риби», «комахи», «черви», «молюски», «раки», «павуки»;формувати вміння описувати тварин різних груп,визначати їх за істотними ознаками; розвивати вміння порівнювати,спостерігати; виховувати любов до природи, бажання оберігати тварин.

Обладнання: ілюстрації різних тварин,, таблиці,слайди тварин різних груп.

Тип уроку. Комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

Нумо, діти, підведіться

Всім приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Не урок , а справжнє свято,

Бо полинем у світи.

Мандруватимемо завзято.

Юний друже, я і ти.

У поході будь уважним,

Добре думай, не спіши !

Знай , що вчитись завжди важко,

Легше буде у житті!

II. Хвилинка спостережень.

- Надаю слово працівнику гідрометеоцентру .

Учень. Вітаю всіх, кого цікавить, якою буде погода сьогодні.

(учень розповідає про температуру повітря, стан неба, опади, інші явища).

Вчитель:

- Який зараз місяць ? Чому він так називається ?

- Які народні прикмети ви знаєте ? Горобці ховаються на мороз або на завірюху ?

- Які зміни відбуваються в живій та неживій природі ?

- Які зміни ви помітили у вашому дворі ?

III. Актуалізація опорних знань учнів

1. Фронтальне опитування.

- Яку тему ми почали вивчати ?

- Доведіть, що тварини належать до живої природи ?

- Які особливості є у тварин ?

- Навіщо тварини необхідні у природі ?

- Чим живляться тварини ?

- Як люди використовують тварин ? (Вчитель звертається до таблиці).

2. Тестові завдання за темою „ Тварина ‒ частина живої природи".

Тест

«Тварина ‒ частина живої природи»

1. Визнач правильну відповідь.

Що спільного між тваринами і рослинами?

а) Те, що вони належать до неживої природи.

б) Те, вони живуть і ростуть на Україні.

в) Те, що вони належать до живої природи.

г) Те, що їх тіло має однакову будову.

2. Визнач правильну відповідь.

Яких тварин називають травоїдними?

а) Тих, які живляться іншими тваринами.

б) Тих, які охоче поїдають і рослинну, і тваринну їжу.

в) Тих, для яких основною їжею є рослини.

3. Визнач хижих тварин: а) бджола, б) вовк, в) лисиця, г) заєць, ґ) кіт лісовий, д) тигр, е) кріт, є) крокодил, ж) рись, з) їжак.

З. Перевірка творчих завдань.

(Два - три учні показують свої малюнки тварин і розповідають про них.)

- Кого ти намалював ?

- Розкажи, чим ця тварина тобі подобається ?

IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку.

Сьогодні ми помандруємо до царства тварин. Мені будуть допомагати учні, які теж готувалися до цього уроку. Вони будуть моїми асистентами -помічниками.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота з загадками.

Хоч мала сама на зріст,

Та великий має хвіст.

Пухова руденька шуба

Із сосни стрибає на дуба. (Білка)

Сіла пташка на дубку, Завела своє ку-ку! Стрепенулись їжачок, Заєць і козулі, Всіх збудив той голосок, Пісенька... (Зозулі)

Тисяча тисяч мулярів

Будують хати без дворів (Мурашки)

- Як назвати одним словом білку, зозулю, мурашок. (Тварини)

2. Розповідь вчителя з елементами бесіди за планом. (План на дошці)

ПЛАН

1. Назва тварини.

2. Розмір тіла.

3. Частини тіла (голова, тулуб, ноги, хвіст).

4. Чим вкрите тіло ?

5. Особливості зовнішньої будови.

 

ЗВІРІ

Порівняння лисиці і лося (за планом).

Ви знаєте, що світ тварин, що населяє нашу планету різноманітний. Вони живуть на суші, в землі, деякі пристосувалися до життя у воді. Частини тіла всіх тварин відрізняються розмірами, формою, окрасом.

- Розгляньте малюнок лисиці та оленя.

- Розкажіть про цих тварин за планом.

- Що спільного між ними ?

- Чим вони різняться ?

Висновок : Тварини, тіло яких вкрите шерстю, називають звірами. Вони вигодовують малят молоком (це істотні ознаки звірів).

Розповідь вчителя про лося та лисицю.

Вчитель розповідає про звірів:

- Лось - це великий і могутній звір на високих ногах. Висота його -2м, довжина тіла - до 3 м, маса - до 600 кг. Щороку у листопаді - грудні лось скидає роги. У квітні - травні вони відростають . У лосих рогів немає. Лось - малорухлива тварина, але при потребі може долати великі віддалі, легко стрибати і добре плавати.

Основна їжа лося влітку - молоді гілки і листя, взимку лосі живляться гілками, корою дерев і кущів, лишайниками, мохами, що ростуть на стовбурах дерев.

Лось - цінний мисливський звір. Він дає смачне м'ясо і велику та міцну шкіру.

- Лисиця - нагадує невелику собаку, проте в її поведінці є багато

спільного з кішками. Лисиця добре бігає, плаває і стрибає.

Основна їжа лисиці - гризуни (миші, полівки). Вона може вполювати молодого зайця, пташок, їсть ягоди, насіння. Добувати їжу лисиці допомагають дужі добрі нюх і слух, про що свідчать її довга мордочка з рухомим і вологим кінчиком носа та великі насторожені вуха.

Найхитріший із звірів - це лисиця. Наприклад, спостерігали, як лисиця обдурює птахів : ляже на бік, закриє очі і лежить не ворухнеться, наче мертва. Підлетить сорока чи ворона - і попадає в лапи. Коли лисицю переслідують собаки, вона втікає по мокрому лісі, по кризі - там запах сліду менше відчутний. А може прикинутися мертвою, і собаки її не зачіпають.

Лисиця - цінний хутровий звір, на якого полюють. Як хижак, вона приносить велику користь, бо знищує багато гризунів - шкідників сільського і лісового господарства.

3. Фізкультхвилинка.

Раз, два - всі пірнають.

Три, чотири - виринають.

П'ять, шість — на воді кріпнуть крильця молоді.

Сім, вісім - що є сили всі до берега поплили.

Дев'ять, десять - обтрусились і за парти опустились.

ПТАХИ

Порівняння сови і синиці ( за планом).

- Розгляньте малюнки сови і синиці.

- Чим вкрите їх тіло ?

Висновок : Тварини, тіло яких вкрите пір'ям, називають птахами.

- Яких птахів ви знаєте ?

- А які птахи є в нашій місцевості ?

- А чи відомо вам, що найвищий птах в Україні - сірий журавель. Зріст його досягає 1 м 20 см.

ПЛАЗУНИ

Порівняння черепахи і ящірки. (За планом)

- Чи бачили ви їх коли-небудь у природі ?

- Як вони рухаються :бігають чи повзають?

- Хто вдома має черепаху ?

- Черепахи, ящірки, змії , крокодили - це плазуни. На суші вони плазують, тобто тягнуть своє тіло по землі. Тіло плазунів вкрите сухими лусочками. Цим вони відрізняються від звірів та інших тварин.

Декламування вірша.

Черепаха

На грядці, де росте редиска, Сидить якийсь незнаний звір: На спині в нього чорна миска І ніжки висунулись з дір.

Та це ж, звичайно, черепаха ! І як вона прийшла сюди ?

Ой черепахо-бідолахо,

Ти ж тут загинеш без води ! Адже до річки через поле, Через ярочки та горби

По черепашачи, поволі,

Ти будеш лізти дні доби !..

А ми цю чорну боягузку,

Що вся сховалась під щитом, Мерщій загорнемо у хустку

І понесем усі гуртом.

І примчимо єдиним махом

В кущі до річки, до води. Отут спокійно, черепахо, Живи й далеко не ходи !

ЗЕМНОВОДНІ

Діти, погляньте на цю тварину. Це жаба озерна.

Продовження розповіді з елементами бесіди.

- Чим вкрите її тіло ?

- Так, тіло жаб, тритонів, вкрите м'якою, вологою шкірою. Якщо шкіра пересохне, то тварина загине. Тому ці тварини проводять деякий час у воді, а решту - на суші. Вчені їх об'єднали в одну групу і назвали земноводні.

- Поміркуйте, з яких двох слів складається ця назва ?







©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.