III. Підбиття підсумків уроку.
• Презентація підручників, хрестоматій, посібників, рекомендованих для використання в 10 кл. • Робота з основним підручником. • Читання вступної статті. • Підсумкова бесіда. — Чи можна однозначно говорити про XIX ст. ? — Які суперечності цього періоду ви можете назвати? — Висловіть власне ставлення до ХІХ ст. • Поетична пауза. Виразне читання вірша О. Блока «Два века». Два века Век девятнадцатый, железнй, Воистину жестокий век! Тобою в мрак ночной, беззвездный Беспечный брошен человек! В ночь умозршпельных понятий, Матерьялистских малых дел, Бессильных жалоб и проклятий Бескровных душ и слабых тел! С тобой пришли чуме на смену Нейрастения, скука, сплин, Век расшибанья лбов о стену Экономических доктрин, Конгрессов, банков, федераций, Застольных спичей, красных слов, Век акций, рент й облигаций, И малодейственных умов, И дарований половинных (Так справедливей — пополам!), Век не салонов, а гостиных, Не Рекамье, — а просто дам... Век буржуазного багатства (Растущего незримо зла!). Под знаком равенства и братства Здесь зрели темные дела... А человек ?— Он жил безвольно: Не он — машины, города, «Жизнь» так бескровно и безвольно Питала дух, как никогда... Но тот, кто двигал, управляя Марионетками всех стран, — Тот знал, что делал, насылая Гуманистический туман: Там, в сером и гнилом тумане, Увяла плоть, и дух погас, И ангел сам священной брани, Казалось, отлетел от нас: Там —распри кровные решают Дипломатическим умом, Там — пушки новые мешают Сойтись лицом к лицу с врагом, Там вместо храбрости — нахальство, А вместо подвигав — «психоз», И вечно ссорится начальство, И длинный громоздкой обоз Волочит за собой команда, Штаб, интендантов, грязь кляня, Рожком горниста — рог Роланда И шлем — фуражкой заменя... Тот век немало проклинали И не устанут проклинать. И как избыть его печали ? Он мягко стлал — да жестко спать.
• Бесіда за сприйняттям поетичного твору. — Опишіть враження, які справив на вас вірш. — Які рядки вас найбільше вразили? — Які думки поета ви поділяєте, а з якими не погоджуєтеся? Чому? Заключне слово вчителя. Суперечливе і неоднозначне XIX ст. зробило справді неоціненний внесок до скарбниці всієї світової культури. Це було століття найбільших гуманістичних і естетичних завоювань в Європі та Америці. Очікувані результати. Учень : — називає основні риси та етапи літературного процесу ХІХ ст. (домінування реалізму, поява модерністських явищ). — пояснює особливості соціально-психологічної прози ХIX ст.; — дає визначення поняття "соціально-психологічна проза". IV. Домашнє завдання. Знати визначення поняття соціально - психологічна проза" та вміти його пояснювати, використовуючи конкретні приклади. Підготувати повідомлення про майстрів соціальної прози XIX ст. (завдання для мікрогруп). 10 клас ТЕМА:Майстри соціальної прози: Стендаль, О. Бальзак, Г. Флобер, Ч. Діккенс, Г. Джеймс, Ф. До- Стоєвський, . Толстой, А. Чехов та ін. Роль художньої літератури у культурному та суспіль- Ному житті XIX ст. МЕТА:визначити роль творчості Стендаля, О. Бальзака, Г Флобера, Ч.Діккенса, Г. Джеймса, Ф.Досто- євського, Л. Толстого, А. Чехова для розвитку соціальної прози; розкрити значення художньої літератури у культурному та суспільному житті XIX ст. , розвивати навички роботи з додатко- вими джерелами інформації; вчити узагальнювати та систематизувати отриману інформацію; виховувати інтерес до творчості майстрів соціальної прози.
ОБЛАДНАННЯ:бланки таблиць, матеріали для презентацій індивідуальних завдань.
ТИП УРОКУ :урокзасвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок. ХІД УРОКУ Роман — дзеркало на великій дорозі. В ньому відображається то блакитне небо, то бруд, калюжі, вибоїни. Дзеркало відображає бруд, і ви звинувачуєте дзеркало. Звинувачуйте краще дорогу з вибоїнами. . . Стендаль ©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.
|