Здавалка
Главная | Обратная связь

Очікувані результати.



Учень :

— порівнює суспільні закони й звичаї у Вер'єрі -— Безансоні— Парижі;

— висловлює судження про багатозначність назви ро­ману.

Домашнє завдання.Скласти план характерис­тики Жульєна Сореля. Дібрати цитатний матеріал для характеристики образу головного героя роману.

10 клас

ТЕМА: Конфлікт головного героя Жульєна Сореля з сус­пільством як сюжетний стрижень роману.

Внутрішня дра­ма героя як наслідок цього конфлікту.

МЕТА:розкрити образ головного героя роману «Чер­воне і чорне»; розвивати навички характеристики

літера­турного героя з використанням цитатного матеріалу; ви­ховувати неприязнь до нещирості,

лицемірства та повагу до високих людських чеснот; бажання пошуку світлого життєвого шляху.

ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань і формуван­ня на їхній основі вмінь і навичок.

ХІД УРОКУ

Дайте мені жити моїм ідеальним життям.

Стендаль

I. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

У кожного свій життєвий шлях. Який він — прямий чи звивистий? Одні скажуть, що це визначає доля. Інші — що сама людина. А може, життє­вий шлях нагадує сходинки? Будинок глави провінційного містечка, семінарія, особняк паризького вельможі — три сходинки кар'єри Жульєна Сореля. Куди вони привели героя — до вершин слави чи у прірву життя?

 

II. Робота над темою уроку.

• Презентація теми, мети уроку.

• Робота над епіграфом.

Кому з героїв роману Стендаля належать слова, взяті за епіграф?

Яке значення вкладає Жульєн Сорель в поняття ідеальне життя ?

Чи збігається воно з вашим уявленням ?

Культурологічний екскурс.

Серед екранізацій «Черво­ного і чорного» — роботи французьких (1954), радянсь­ких (1976), англійських (1993), американських (1999), російських (2008) кінематографістів.

 

• Перегляд фрагмента відеозапису х/Ф «Червоне і чор­не».

• Порівняння роману та його екранізації.

Знайдіть рядки роману, в яких змальовано зовнішність героя. Чи збігається авторське бачення Жульєна Сореля із сприйняттям головного героя ре­жисером?

Французького актора Ж. Філіппа та радянсько­го М. Єременка вважають кращими виконавцями ролі Жульєна Сореля. Чи можете ви аргументувати цю думку за переглянутим фрагментом фільму?

— З яким епізодом роману суголосний перегляну­тий фрагмент фільму? Знайдіть і прочитайте ці рядки.

 

Слово вчите ля.

Простежуючи шлях головного ге­роя, письменник розповідає про падіння звичаїв, про корисливість буржуазії, про нікчемність і слабкість дворян­ства, про пробудження у суспільстві нових сил. В основі роману,— конфлікт особистості із суспільством. Жульєн Сорель — представник покоління 20-х років XIX століття. Йому притаманні риси романтичного героя: прагнення незалежності, яскрава індивідуальність, бажання зміни­ти свою долю. Він ще хлопчиком відчув необхідність вир­ватися із середовища, в якому жив. Однак під час Рестав­рації зробити це не так просто: власних достоїнств для цього недостатньо, тож йому доводиться обрати життє­вий шлях, сповнений суперечностей.

• Перевірка виконання домашнього завдання. Презен­тація планів характеристики героя.

• Евристична бесіда.

Визначення головних етапів формування особистості Жульєна.

I е т а п.

Розкажіть про походження Жульєна Сореля.

Яким було його дитинство?

Окресліть коло занять героя.

Назвіть улюблені книги Жульєна. Як вони його характеризують?

Чому юнак, для якого Наполеон був кумиром, ви­рішує стати священиком ?

Яким було перебування Жульєна в будинку де Реналів?

— Чи можна стверджу вати, що стосунки Жульєна і пані де Реналь породжені справжнім коханням?

Яких змін зазнають ці стосунки?

 

IІ е т а п.

Розкажіть про навчання Жульєна в семінарії, про його оточення.

Які сподівання покладає Жульєн на семінарію?

Чим відрізняється життя провінційного міста і семінарії?

Яке місце належить абату Пірару в долі Жульєна Сореля?

 

III етап.

Охарактеризуйте паризький період життя Жульєна Сореля.

Яким було ставлення героя до світського життя ?

Чому він змушений приймати правила гри, які йому диктують?

Чим зумовлені стосунки Жульєна Сореля та Матильди де Ла-Моль?

Чим можна пояснити постріл Сореля у пані де Реналь?

Чи можна знайти виправдання цьому вчинку?

Чи знаходить виправдання для себе сам герой ?

• Актуалізація опорних знань.

Що таке "природна людина"?

Пригадайте літературних героїв, які належать до цієї категорії.

Встановлення впливу філософських ідей на форму­вання характеру Жульєна Сореля.

Життєві переконан­ня Жульєна — синтез двох прямо протилежних напрямків філософії і політики XIX ст. З одного боку — це раціо­налізму поєднанні з сенсуалізмом і утилітаризмом. З іншо­го — культ почуття і натуралізм Руссо. Він живе немов у двох світах — у світі чистої моральності й у світі практи­цизму. Ці два світи — природи і цивілізації — не заважа­ють один одному, тому що вирішують одне завдання: ство­рити нову дійсність і знайти для цього відповідні шляхи.

Слово вчителя.

Жульен не досягає своєї мети. На­прикінці життя він уже не керується ні честолюбством, ні лицемірством. Коли він ближче пізнав людей, побачив їхню ницість, то засумнівався в цінностях того, до чого так прагнув. Ці ідеали перестали приваблювати героя. Ре­зультатом роздумів Сореля над соціальними проблемами стала його промова на суді, докір тим, які, за його словами, прагнуть «покарати в моїй особі і назавжди зламати ту породу юнаків низького походження, пригнічених бідністю, яким пощастило здобути добру освіту, внаслідок чого вони насмілились проникнути в середовище, яке на мові чван­ливих багатіїв зветься вищим товариством. Ось у чому, панове, полягає мій злочин...» Історія цього «прозріння» і становить основну тему роману.

Висновок.Сорель пройшов шлях від хибних істин до розуміння справжніх життєвих цінностей, позбувся мар­нославства, лицемірства, пізнав смак щирого, відданого кохання. Тому не заперечення, не боротьба, а ствердження і примирення зі світом прагне герой наприкінці твору.

 







©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.