Здавалка
Главная | Обратная связь

IV Підбиття підсумків уроку.



Учитель.

Влада золота над людиною широко відображена в літературних творах: це міф про царя Мідаса, «Скупий рицар» Олександра Пушкіна, «Мертві душі» Миколи Гого­ля, «Малюк Цахес на прізвисько Циннобер» Гофмана та ін. Ці твори розкривають його згубну сутність. Золото — цінність уявна. Гроші не їстимеш, але і без них не будеш ситий.

 

• Бесіда.

- Чи можна есе купити за гроші? Чи така бездо­ганна філософія Гобсека ?

 

• Аналітична робота.

Реставруйте висловлювання відомого американського лікаря Поля Брега:

«За гроші можна купити ліжко, але не...; їжу, але не...; ліки, але не ...; будинок, але не ...; книжки, але не ...; при­краси, але не ...; розкіш, але не ...; розваги, але не ...; ре­лігію, але не...».

(«За гроші можна купити ліжко, але не сон; їжу, але не апетит; ліки, але не здоров 'я; будинок, але не домашній затишок; книжки, але нерозум; прикраси, але не красу; розкіш, але не культуру; розваги, але не щастя; релігію, але не порятунок»).

Очікувані результати.

Учень :

—аналізує особливості втілення мотиву влади золота в повісті "Гобсек": золото стало новим володарем світу, на зміну владі аристократів іде влада "гобсеків", капіталістів (Гобсек: "Золото — ось душа вашого нинішнього суспіль­ства");

—визначає особливості композиції повісті (роль прийому обрамлення: історія про Гобсека "взята в рамку" опису розмови у салоні віконтеси де Гранльє).

Домашнє завдання.

Намалювати асоціативний малюнок «Кольоропис повісті «Гобсек» на основі тексту повісті, виписати цитати для характеристики образу Гоб­сека. Дібрати афоризми з твору на тему «Філософія жит­тя людини».

10 клас

ТЕМА:Романтичні й реалістичні риси неоднозначного образу "філософа й скнари" Гобсека.

МЕТА:визначити причини неоднозначності образу Гобсека; з'ясувати особливості поєднання в образі

голов­ного героя елементів реалізму і романтизму; установити роль художніх деталей у форму-

ванні образу Гобсека; роз­ширити знання учнів про формування образів скнар у світовій літера-

турі; розвивати їхнє асоціативне мислення та вміння роботи з текстом; виховувати толерантне

став­лення до «життєвих філософій» інших людей

ОБЛАДНАННЯ:виставка книг «Найвідоміші скнари світу»: Ж.Б. Мольєр. "Скупий"; О. Пушкін.

"Скупий ри­цар"; М. Гоголь. "Мертві душі"; Ч. Діккенс. "Різдвяна пісня в прозі"; М.

Кропивницький. "Глитай, або ж Павук", І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч», «Хазяїн» та

ін., репродукції кар­тин Рембрандта «Портрет старого у червоному», К. Массейса

«Лихварі», ілюстрації до повісті «Гобсек», асоціатив­ний малюнок «Кольоропис повісті

«Гобсек».

ТИП УРОКУ:урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

Таких, як я, в Париж набереться деся­ток. Ми

повелителі ваших доль, мовчазні, нікому не відомі.

О. де Бальзак

 

І. Актуалізація опорних знань.

Експрес-опитування

1. Символічне значення імені Гобсек. (Сухоглот, живоглот).

2. Позитивні персонажі повісті «Гобсек». (Дервіль, Фанні Маль­во).

3. Що нагадує житло Гобсека? (Лігво).

4. Що підносив до культу Гобсек? (Гроші, золото, матеріальне становище).

5. На що перетворюється Гобсек у процесі деградації, незва­жаючи на природну обдарованість? (Напівавтомат).

6. Хто є оповідачем в повісті? (Дервіль).

7. Цінність, якій підпорядковується все життя Гобсека. (Зо­лото).

8. Героїня, для якої немає нічого святого вжитті. (Графиня де Ресто).

9. Ім'я коханця пані де Ресто. (Максим де Трай).

10. Хто має владу над світом, за твердженням Бальзака? (Лихвар).

I1. Назвіть вид розумової діяльності, який переважав у Гобсека. (Аналітика).

12. Вона є одним із свідчень руйнації особистості Гобсека. (Ощадливість).

13. Одна із позитивних рис героїв повісті, що вирізняє їх із середовища негативних персонажів. (Порядність).

11. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми та мети уроку.

Учитель.

Для європейської літератури та живопису образ лихваря був характерним, починаючи від самих їх витоків.

• Презентація репродукції кар­тини «Лихварі» К. Массейса.

• Перегляд виставки книжок «Найвідоміші скнари світу».

 







©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.