Здавалка
Главная | Обратная связь

Творенні подій повісті.



МЕТА:дослідити багатогранність та психологічну нео­днозначність образів повісті «Гобсек»; поглибити

вміння учнів порівнювати художні образи, визначати спільні та відмінні риси; розвивати навич-

ки аналізу художнього тво­ру, дослідницькі навички, творчу уяву; виховувати почуття не терпи-

мості до жадібності та марнотратства.

ОБЛАДНАННЯ:репродукція картини Е. Делакруа «Мефістофель», репродукції гравюр Е.Ламі із серії «Життя палацу», таблиця «Соціальні стани в повісті «Гобсек», завдання для роботи в групах.

ТИП УРОКУ:урок засвоєння нових знань.

 

ХІД УРОКУ

Моральність народів залежить від пова­ги до жінки.

В.Гумбольдт

 

І. Актуалізація опорних знань.

Конкурс « Кращий знавець повісті».

1. Титул де Гранльє-матері. (Віконтеса).

2. Ім'я дочки де Гранльє. (Камілла).

3. Паризький адвокат, друг родини Гранльє. (Дєрвіль).

4. Ім'я юного графа де Рєсто. (Ернест).

5. Вулиця, на якій проживає Фанні Мальво. (Монмартр).

6. Дівоче прізвище матері графа де Ресто. (Горіо).

7. У передмісті якого міста народився Гобсек? (Антверпен).

8. Ім'я графині, яка жила на вулиці Гельдерській. (Анастазі).

9. Національність матері Гобсека. (Єврейка).

10. Назва кафе, в якому бувають «друзі» Гобсека. («Феміда»).

11. Улюблений вислів Дервіля. («Содом і Ґоморра!»).

12. Провінційне містечко, де народився батько Дервіля. (Нойон).

13. Назва вулиці, на якій жив Гобсек. (Гре).

14. Назва фіктивного контракту, який Гобсек запропонував графові де Ресто. (Фідеікоміс).

15. Діагноз, який сам собі поставив Гобсек.. (Карфологія).

16. Прізвисько дочки Прекрасної Голлландки. (Змійка).

17. Девіз, написаний на гербі де Ресто. (Надійність).

18. Вони були зображені на тлі герба де Ресто. (Хрести).

19. Кому заповідав Гобсек все своє майно? (Дочці Прекрас­ної Голландки - Змійці).

20. Причина всіх марень Гобсека. (Золото).

21. Вік Гобсека, коли зустрівся із Дервілем. (76років).

22. Повне ім'я Гобсека. (Жан Естер ван Гобсек).

23. Скільки років прожив Гобсек. (89).

 

ІІ.Оголошенння теми і завдань уроку.

Мотивація на­вчальної діяльності.

Учитель.

Ми вже знаємо, що в повісті «Гобсек» Бальзака відтворюються історичні події Франції, пов'язані з формуванням та розвитком буржуазних відносин пер­шої половини XIX століття. У листі до пані Карро Бальзак пише: «Мій твір («Людська комедія») має увібрати в себе всі типи людей, всі суспільні стани, він має втілити всі соціальні зрушення так, щоб жодна життєва ситуація, жодне обличчя, жоден характер, чоловічий чи жіночий, жоден спосіб життя, жодна професія, жодна французька провінція не виявились забутими». Не дивно, що Жорж Санд сказала: історики майбутнього цю епоху вивчати­муть за романами Бальзака, а називатись вона буде Фран­цією епохи Бальзака. Згадайте з уроків історії, які події вплинули на розвиток суспільного ладу даної країни.

 

• Повідомлення учнів.

Після краху імперії Наполеона у Франції було відновлено монархію Бурбонів. На трон повернувся Людовік ХVІІІ. Він жор­стоко розправився з прихильниками Наполеона, які підтриму­вали його впродовж ста днів. Проте король був змушений збе­регти Конституцію 1814 р., що гарантувала недоторканність приватної власності, навіть набутої в роки революції, зокрема відібраних у церкви й емігрантів земель. Політична влада в країні перейшла до старої феодальної аристократії.

1824 р. замість померлого Людовіка на престол зійшов Карл X, який наполіг на сплаті дворянам-емігрантам значної суми за втрачені ними під час революції землі, прийнятті закону про смертну кару за вчинки проти релігії та церкви. Буржуазія, рем­існики, робітники і селяни стали політичне безправні.

Незважаючи на реставрацію монархії, Франція розвивалася капіталістичним шляхом: виникла велика фабрично-заводсь­ка промисловість, споруджувалися залізниці, виплавка чавуну і видобуток вугілля з 1815р. до 1830 р. подвоїлися.

Загалом промислова революція у Франції відбувалася знач­но повільніше, ніж у Англії: більшість населення зосереджува­лася у сільському господарстві, а працю малоземельних се­лян, які шукали додаткового заробітку на кустарних підприємствах і мануфактурах, фінансове використовувати було вигідніше, ніж застосовувати механізми.

Промисловий переворот і розвиток капіталізму призводили до посилення експлуатації робітників, розорення дрібних рем­ісників і кустарів, а промислова криза надвиробництва 1826 р: та неврожаї ще більше погіршили становище трудящих. На­слідком цього було зростання революційних настроїв.

Після липневої революції 1830 р. до влади прийшла велика буржуазія, яка зберегла монархію в особі Луї Філіппа Орле­анського до 1848р.

З середини 40-х рр. у Франції були наявні всі ознаки кризи, що посилилася неврожаями 1845 і 1846рр., а також економіч­ним занепадом. Особливе обурення викликала політика фінан­сової аристократії.

На тлі зубожіння народу яскраво вирізнялася бездіяльність буржуазії, що погрязла в розкоші та аморальності.

• Бесіда.

Які з перерахованих вище історичних подій відоб­ражені в повісті Бальзака ?

— Дайте загальну характеристику суспільству, що зображене в повісті.

 

• Презентація репродукцій гравюр Е.Ламі із серії «Жит­тя палацу».

• Бесіда.

Яке враження справили на вас гравюри ?

Які сюжети обрав художник для розповіді про життя аристократів?

Які з даних гравюр могли б стати ілюстраціями до повісті «Гобсек»?

Визначте, до яких соціальних станів належать герої повісті, і запишіть їхні імена у відповідні графи таблиці.

 

• Робота з таблицею «Соціальні стани в повісті «Гоб­сек».

Аристократія Буржуазія Середній стан Нижчий стан
Віконтеса де Гранльє, сімя графа де Ресто, Максим де Трай. Гобсек та його приятелі по ремеслу, які збираються в кафе «Феміда». Дервіль, Фанні Мальво. Інвалід, воро­тарка, служ­ниця у домі де Ресто та ін.

 

Учитель.

На думку Бальзака, психологія і спосіб життя людини залежать не від природи, а від соціального середовища. Цікаво, що за походженням Гобсек із серед­нього стану, але, наживши капітал, став яскравим пред­ставником нового соціального стану. І саме він є тим дзер­калом, яке виявляє всі негативні або позитивні риси всіх представників суспільних станів. «У мене погляд, яку Гос­пода Бога, я зазираю в душі», — стверджує Гобсек.

• Бесіда.

- Чи несуть слова Гобсека божественну суть ?

Чи має право герой стверджувати власну пере­вагу на людьми ?

Які асоціації із відомими вам літературними ге­роям викликають слова Гобсека ?

 







©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.