Здавалка
Главная | Обратная связь

Очікувані результати.



Учень :

— розповідає про головні віхи життєвого і творчого шляху письменника;

— характеризує Ч. Діккенса як одного з провідних представників соціальної прози ХІХ століття;

— відзначає випадки поєднання в його творі романтиз­му й реалізму.

Домашнє завдання.

Опрацювати матеріали підручника про життєвий і творчий шлях Ч. Діккенса. Прочитати роман «Пригоди Олівера Твіста».

10 клас

ТЕМА:Місце роману «Пригоди Олівера Твіста» у творчій спадщині Ч. Діккенса.

МЕТА:ознайомити учнів з історією створення роману; визначити місце роману в творчій спадщині

письменника; розвивати навички аналізу літературного твору, визначення жанрових особли-

востей, вміння проводити дослідниць­ку роботу, працювати з довідковою літературою; вихову­

вати гуманістичний світогляд, співчуття до знедолених.

ОБЛАДНАННЯ: виставка різних видань роману «При­годи Олівера Твіста», збірка поетичних творів

О. Мандельштама, вибраних творів М. Цвєтаєвої.

ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок.

ХІД УРОКУ

...Література... має бути вірною народу, має

пристрасно і ревно боротися за його прогрес,

благополуччя і щастя.

Ч. Діккенс

I. Актуалізація опорних знань.

• Перевірка рівня засвоєння навчального матеріалу.

Назвіть твори, написані Чарльзом Діккенсом.

— Реалістичні чи романтичні традиції переважа­ють в його творчості?

 

II. Мотивація навчальної діяльності.

• Поетична пауза. Виразне читання вірша О. Мандельштама.

Домби и сын

Когда, пронзительнее свиста,

Я слышу английский язык, —

Я вижу Оливера Твиста

Над кипами конторских книг.

У Чарльза Диккенса спросите,

Что было в Лондоне тогда:

Контора Домби в старом Сити

И Темзы желтая вода.

Дожди й слезы. Белокурый

И нежный мальчик Домби-сын.

Веселых клерков каламбуры

Не понимает он один.

В конторе сломанные стулья,

На шиллинги и пенсы счет;

Как пчелы, вилетев из улья,

Роятся цифры круглий год.

А грязных адвокатов жало

Работает в табачной мгле, —

И вот, как старая мочала,

Банкрот болтается в петле.

На стороне врагов законы:

Ему ничем нельзя помочь!

И клетчатые панталоны,

Рыдая, обнимает дочь.

 

• Бесіда за сприйняттям поетичного твору.

Яке враження справила на вас поезія О. Мандельштама?

— Про героїв літературних творів якого письменника йдеться у поетичних рядках?

— Якими почуттями до героїв Діккенса пройнятий вірш?

Як перегукується твір із романом «Пригоди Олі­вера Твіста» ?

• Слово вчителя.

Вірш Осипа Мандельштама «Домбі і син» починається рядками про героя іншого роману — Олівера Твіста. Як вам відомо, юний герой Діккенса не мав нічого спільного з конторами і стосами конторських книг. Невже поет допустив помилку? Російська поетеса Марина Цветаєва була переконана в цьому: «А в прекрасном стихе о Диккенсе, который у всех на устах — помните?

Я помню Оливера Твиста

Над кипою конторских книг.

Это Оливер Твист-то, взращенный в притоне воров! Вы его никогда не читали.

Все это погрешности, не только простительные, прощенные, н милые и очаровательные»

З'ясувати, чи й справді поет не читав роман Діккенса, ми спробуємо наприкінці уроку.

 







©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.