Здавалка
Главная | Обратная связь

Очікувані результати.



Учень :

— розповідає про головні віхи життєвого і творчого шляху письменника і місце в ньому роману «Злочин і кара»;

— називає характерні риси літератури реалізму (прав­диве зображення дійсності, аналітичний підхід до зобра­жуваного тощо);

— визначає творчість російського письменника і філо­софа як одну з вершин російської і всесвітньої літератури.

Домашнє завдання.

Опрацювати статтю підруч­ника про творчість Ф. Достоєвського. Підготувати повідом­лення про історію написання роману «Злочин і кара», роз­почати знайомство зі змістом роману.

10 клас

ТЕМА:Роман «Злочин і кара», його місце в творчості Ф. Достоєвського. Семантика і символіка

Назви роману.

 

МЕТА: з'ясувати значення роману «Злочин і кара» у творчості Ф.Достоєвського; розкрити семантичне та

сим­волічне значення його назви; розвивати в учнів навички аналітичного мислення; виховувати

прагнення до само­вдосконалення.

ОБЛАДНАННЯ:схеми «Семантика і символіка назви роману «Злочин і кара», «Історія написання

роману «Зло­чин і кара», таблиця «Романи Ф.Достоєвського», репро­дукція картини

Тіціана «Марія Магдалина».

ТИП УРОКУ:урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок.

ХІД УРОКУ

Лихі наслідки злочину живуть значно довше,

ніж самі злочинці...

В. Скотт

 

І. Актуалізація опорних знань.

• Бесіда.

— Чому Ф. Достоєвського відносять до людей, які змінили хід історії?

— Які з характеристик письменника відомими філософами, письменниками, дослідниками, літературо-з­навцями є, на вашу думку, істинними?

 

• Індивідуальне опитування:

1. В хронологічній таблиці життя Достоєвського втра­чені дані, відновіть їх, прокоментуйте їх важливість та місце в житті письменника. (Вчитель «стирає інформацію» в індивідуальній картці про події одного з років. Таким чи­ном можна опитати до п'яти учнів).

2. Літературна гра «Десять цікавих фактів із життя пись­менника». Доповнити кожний із наведених фактів при­кладами з життя письменника та розказати про значення цього факту в його житті.

4 роки...(Достоєвський провів на каторзі чорноробом в Омській фортеці).

600 рублів...(виділив Достоєвському в 1865 році Літера­турний фонд, щоб письменник виплатив свій борг, інакше в нього забрали б все майно).

Майже 10 років...(Достоєвський грав у рулетку, інколи - щоденно, маючи надію розбагатіти, бо розробив власну «тео­рію про гру». В 1871 році покінчив з ігроманією).

4 дітей...(було у письменника, двоє з них померли в дитинстві).

15 хвилин...(тривала овація письменнику, коли в 1879 році він уперше публічно прочитав уривки із роману «Брати Карамазови»).

5 років...(видавав Достоєвський щомісячні «Щоденники письменника», отримуючи численні листи від захоплених чи­тачів).

8 романів...(19 повістей, оповідання, а також десятки фейлетонів і статей - літературна спадщина письменника).

II. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Оголошення теми та мети уроку.

III. Робота над темою уроку.

Учитель.

У творчому здобутку Достоєвського на­лічується вісім романів, але лише п'ять із них відповіда­ють класичним нормам жанру. Твір «Бідні люди» пись­менник назвав романом лише тому, що хотів представити публіці серйозну річ. Схожа історія відбулася і з «Прини­женими і скривдженими», коли Достоєвський, повернувшись із Сибіру до Петербурга, теж бажав заявити про себе «великою прозовою формою». «Гравець» став рома­ном через кабальну угоду зі Стеловським, за якою пись­менник мав написати до зазначеного строку саме роман.

• Робота з таблицею.

 

Назва роману Рік видання Головний герой Основна тема
«Злочин і кара» Родіон Раскольников Герой і натовп
«Ідіот» Князь Лев Мишкін Ідеальна позитивна людина
«Біси» Микола Ставрогін порочність революційної теорії і практики
«Підліток» Аркадій Долгорукий Стосунки батьків і дітей
«Брати Карамазови» Дмитро, Іван і Олексій Карамазови Конфлікт лю­дини з Богом і шляхи його подолання

 

Учитель.

Витоки роману «Злочин і кара» ведуть до часів каторги Достоєвського. 9 жовтня 1859 року він пише брату з Твері: «В декабре я начну роман... Не помнишь ли, я тебе говорил про одну исповедь— роман, который я хотел писать после всех, говоря, что еще самому надо пере­жить. На днях я совершенно решил писать немедля.. Все сердце моє с кровью положится в этот роман. Я задумал его в каторге, лежа на нарах, в тяжелую минуту грусти и саморазложения...». Та в 1859 році роман-сповідь не було розпочато. Задум письменник виношував шість років. За цей час написані «Принижені та скривджені», «Записки з мертвого дому»,« Записки з підпілля », головною темою яких є тема бунту і героя-індивідуаліста.

• Перевірка виконання домашнього завдання: відтво­рити за матеріалами підручника історію написання рома­ну «Злочин і кара».

• Робота зі схемою «Історія написання роману «Злочин і кара».







©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.