Здавалка
Главная | Обратная связь

IV. Підбиття підсумків уроку.



Учитель.

Достоєвський в романі «Злочин і кара» передає нам «вміння» християнського досвіду життя, співчуття і погляду на все: і на дрібне, побутове, і на істо­рію. Він все передбачив: у нього не «добро» і «зло», а «святість» і «гріх».

По-перше, він категорично заявив: людина та її життя є абсолютною цінністю. Ні історія, ні суспільство, ні вчен­ня, ні Росія, ні Бог навіть сам — не можуть вирішувати за нього, навіть маючи найбільш благі і розумні для людини ідеї.

В романі Достоєвський розкриває проблему свободи волі — уподобань. Навіть якщо ти добрий за вдачею і живеш, як годиться, за звичаєм і законом — тоді ти людина, але не приниженим вважається і той, хто зло обрав і злочин вчинив, але потім поплатився і постраждав, як Расколь-ников та Соня.

«Достоєвський — це той, хто пережив смерть (Голго­фу) — і воскресіння. Йому випало посеред життя це прой­ти — померти в колишньому світорозумінні: він у справі Петрашевського був виведений на Семенівський плацдля страти — і постраждав, як ніхто», — стверджував автор видання про російських філософів «Русская дума» Б. Гачев. І можна сказати, що вся його подальша творчість — це феномен: посмертно відродженої людини, яка повер­нулася до нас звідти, звідки ніхто не приходив, і ось він став проповідувати те, що там дізнався. І теорія Расколь­никова — це попередження всім нам про небезпечність думок про виправдання гріховного, про злочини заради майбутнього, щасливого майбутнього. І тому Раскольни-ков опиняється на каторзі, і, коли б не любов Соні, спові­дання віри — ніколи б не повернувся цей герой до нас людським обличчям, а перетворився б на зброю, що втілю­вала б власну теорію в життя.

Очікувані результати.

Учень :

— простежує і підтверджує цитатами з тексту еволю­цію образу Раскольникова;

— висловлює власні судження щодо теорії сильної особистості, "надлюдини" і підтверджує їх

прикладами і цитатами з тексту.

Домашнє завдання. З тексту роману дібрати приклади і цитати, в яких письменник відтворює складність духовного світу людини.

10 клас

ТЕМА:Розкриття складності та суперечливості духов­ного світу людини.

МЕТА:розширити знання учнів про майстерність До­стоєвського у створенні психології образів,

суперечливості характерів; розвивати вміння працювати з цитатним ма­теріалом творів; удоско-

налювати навички аналізу художніх образів;на основі роботи з текстом роману визначити

складність духовного світу героїв роману; виховувати по­чуття справедливості, прагнення до

самореалізації.

ОБЛАДНАННЯ:картки для індивідуальної та групової роботи.

ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань та формуван­ня на їхній основі умінь і та навичок.

 

ХІД УРОКУ

Достоєвський тісно пов'язаний з усіма його героями.

Його кров тече в їхніх жилах. Його серце б'ється у

всіх створюваних ним образах.

А.Луначарський

І. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Оголошення теми та мети уроку.

• Робота з епіграфом.

Учитель.

Однією з позицій естетики Достоєвського є бажання розкрити сутність людини: «Людина є таємни­цею, її потрібно розгадати... і я займаюся цією таємни­цею, тому що хочу бути людиною». Сьогодні ми зробимо спробу розгадати сутність героїв роману.







©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.