Здавалка
Главная | Обратная связь

IV. Підбиття підсумків уроку.



Учитель.

«Анна Кареніна» розпочинається фразою, яка є своєрідним психологічним ключем до твору: «Усі щас­ливі родини схожі одна на одну, кожна нещаслива родина нещаслива по-своєму». У центрі уваги письменника не щасливі сімейні стосунки, якими він захоплювався підчас написання «Війни і миру», а, навпаки, — ті, які руйну­ються. «Все змішалося в домі Облонських...» Отже, не в утвердженні родинного єднання між людьми полягає па­фос роману, а в дослідженні розпаду сім'ї, руйнування люд-ських стосунків. Центральна проблема твору розкри­вається на прикладі кількох сімейних пар: Анна — Ка­ренін, Доллі — Облонський, Кіті — Левін. І в усіх трьох випадках автор не знаходить остаточної відповіді на пи­тання: як живе людина у сім'ї й у світі, чи можна обмежитися лише рамками родини, у чому секрет людського ща­стя?.. На ці запитання нам і потрібно буде знайти відповідь на наступних уроках.

Очікувані результати.

Учень:

виокремлює ключові епізоди роману (зустріч Анни і Вронського на вокзалі, побачення Анни з сином тощо);

називає основні проблеми твору: роль сім'ї у житті людини("мысль семейная" /Л.Толстой/); пошуки основ міцних сімейних стосунків ("усі щасливі сім‘ї схожі між собою, кожна нещаслива сім'я нещасна по-своєму")', право жінки/чоловіка на життя за порухами власної душі чи обов'язок перед членами своєї сім'ї, передовсім дітьми (доля Сергія Кареніна та маленької Ані) і т.ін.

 

Домашнє завдання.

Знати зміст роману «Анна Кареніна». Дібрати цитатний матеріал для характерис­тики образу Анни Кареніної.

10 клас

ТЕМА:Психологічна глибина та суперечливість образу Анни Кареніної

МЕТА:поглибити роботу над змістом тексту роману; розвивати вміння учнів характеризувати образи

головних героїв твору в їхній психологічній глибині; визначити на основі роботи з текстом

роману аспекти суперечливості, неоднозначності образу Анни; виховувати повагу до вибо­ру

життєвого шляху інших людей.

ОБЛАДНАННЯ:асоціативний портрет «Анна Каре­ніна», схема «Суперечливість образу Анни».

ТИП УРОКУ:урок засвоєння нових знань.

 

ХІД УРОКУ

Всі протилежності сходяться в серці жінки.

Ф. Вольтер

І. Актуалізація опорних знань.

• Бесіда.

Хто з героїв роману справив на вас найбільше вра­ження?

Перелічіть героїв роману.

— Які ідеї кожний із них проголошує?

Визначте головну думку роману. Хто, на ваш погляд, зміг би вижити в нашому суспільстві?

Чи змінилося ставлення до сім 'їу наші часи ?

 

• Перевірка знання тексту роману

(за вибором учнів: самостійна робота з тестами, фронтально-літературний диктант).

Тести

1. Відчуття батьківщини Л. Толстой пов'язував із родинним маєтком:

а) Ясна Поляна;

б) Спаське-Лутовіново;

в) Карабіха?

2. Фраза «Усі щасливі родини схожі одна на одну, кожна нещаслива родина нещасна по-своєму» це:

а) початок романуЛ.Толстого;

б) закінчення романуЛ.Толстого;

в) епіграф до роману.

4. Чоловік Анни Кареніної був:

а) державним сановником;

б) військовим;

в) священиком?

3. Дія роману «Анна Кареніна» починається і закінчується сценою:

а) на полюванні;

б) у салоні;

в) на вокзалі?

4. Кохання-пристрасть Анни Кареніної завершується:

а) самогубством героїні;

б) перемогою над умовностями світу;

в) сімейним щастям?

5. Письменник вважав головною у романі «Анна Кареніна»:

а) «думку сімейну»;

б) «думку народну»;

в) «думку історичну».

6. Позитивна концепція людського життя представлена у романі образом:

а) Стіви Облонського;

б) Костянтина Левіна;

в) Олексія Вронського.

7. Символом невідворотної трагедії у романі Л. Толстого «Анна Кареніна» є:

а) залізниця;

б) кінські перегони;

в) автомобіль.

8. Анна Кареніна зробила вибір у своєму житті та обрала:

а) юхання-пристрасть;

б) сімейне благополуччя;

в) материнське щастя.

9. Автобіографічність притаманна образу:

а) Олексія Кареніна;

б) Олексія Вронського;

в) Костянтина Левіна.

10. Сільське життя у праці обирають герої роману:

а) Левін і Кіті;

б) Оболонський і Доллі;

в)Вронський і Анна.

11. Світське суспільство засудило та викреслило зі свого кола Анну та Вронського через:

а) позашлюбне кохання;

б) відкриту демонстрацію своїх почуттів;

в) неповагу до моралі.

12. Сцена кінських перегонів розкриває закон суспільства:

а) жорстокої боротьби за першість;

б) здорової конкуренції;

в) підступності конкурентів.

Літературний диктант.

1. Як характеризує Олексія Кареніна його дружина Анна ? («Зла машина»).

2. Яке життєве кредо у Кареніна ? («Без поспіху і без відпо­чинку»).

3. Як ставиться Олексій Каренін до реалій життя? («Щоразу, коли він зіштовхувався з самим життям, він усувався від ньо­го»).

4. З якою людиною порівнює автор Кареніна, коли той зро­зумів, що створене ним усталене сімейне щастя зазнало кра­ху? («З людиною, яка спокійно пройшла мостом і раптом поба­чила, що міст розібрали і там — безодня»).

5. Як, на думку Вронського, поводився Каренін під час хворо­би Анни? (Великодушно, «...був на недосяжній висоті»).

6. Де «прожив і пропрацював» Олексій Каренін усе своє жит­тя ? («У сферах службових»).

7. Яке почуття охопило Анну, коли вона у Петербурзі, зійшов­ши з потяга, побачила Кареніна ? (Невдоволення собою).

8. Що відчував Вронський до сина Анни? Яким здавався йому погляд хлопчика? (Безпричинну огиду: огидним).

9. Які персонажі у романі «Анна Кареніна» є головними? (Анна і Левін).

10. У чому полягає основна причина страждань Анни? (Вона любить сина і Вронського, але об'єднати їх в одну сім'ю не може).

11. Про кого з героїв роману йдеться у таких рядках: «...душу свою він знав, вона була дорога йому, він беріг її, як повіко береже око, і без ключа любові нікого не пускав до себе в душу»? (Про Сергія, сина Кареніних).

12. Якими були останні слова Анни? («Господи, пробач мені все»).

 







©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.