Здавалка
Главная | Обратная связь

IV Підбиття підсумків уроку.



• Повторне звернення до теми уроку.

• Висновок про поетичне новаторство Некрасова: по­єднання поезії з прозою, наближення поетичної мови до розмовної інтонації, до народної говірки.

Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення про життєвий шлях Ф. Тютчева (завдання для творчої групи біографів). На прикладі вірша «О, как убийственно мьі любим...» дослідити тему кохання в ліриці Ф. Тютчева, провести його порівняльний аналіз із лірикою О. Пушкіна (завдання для творчої групи літературних критиків). Про­стежити вплив філософських шкіл на творчість Ф. Тютче­ва (завдання для

 

10 клас

ТЕМА: Життєвий і творчий шлях письменника. Волт Вітмен – американський поет-новатор.

«Пісні про себе» - програмовий твір поета

МЕТА: ознайомити учнів зі своєрідністю романтич­ної традиції в американській літературі XIX ст., само­бутністю творчості поета Волта Вітмена, її специфікою; вчити добирати епіграф; розвивати аналітичні та пізна­вально-творчі здібності учнів; вміння виразно читати та аналізувати поетичні твори; формувати в учнів мотиви звернення до поетичного слова; виховувати справжніх цінителів мистецтва, розуміння неповторності поетич­ного твору.

ОБЛАДНАННЯ: репродукція картини Ф. Збарського «Портрет В. Вітмена», ілюстрації В. Пивоварова до кни­ги К. Чуковського «Мій Вітмен», фонозапис оркестрової увертюри Г. Холста «Волт Вітмен», виставка різних ви­дань творів В. Вітмена, філософський словник.

Уся його письменницька сила у надзвичай­но живому відчутті безмежної широти всесвіту, яке ніколи не полишало його.

К. Чуковський

 

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

Чи любите ви поезію? Запитання швидше риторичне. Впевнена, що не лише любите, а й самі робили спробу відчути себе поетом. У кожного в житті є хвилини найбільшої радості й найбільшого суму. Саме в такі моменти і виникає бажання висловити свої почуття. Сьогодні на уроці йтиметься про митця, якого називають «поетом тіла і душі». Його творчість не обмежена тісними рамками. Та чи завжди так було в поезії? Простежимо еволюцію тематики художньої творчості.

 

II. Актуалізація опорних знань.

• Повторення відомостей про романтизм, романтично­го героя, ліричного героя.

III. Робота над темою уррку.

• Презентація теми і мети уроку.

Слово вчителя.

Наша сьогоднішня розмова про поета, тематика творчості якого надзвичайно широка. Волт Вітмен — це справжній поет «тіла ідуші».

 

• Демонстрація портрета В. Вітмена роботи Ф. Збарсь­кого.

«Листя трави» — єдина книга віршів американського поета Волта Вітмена, який прагнув писати для майбутнього. У збірці немає сюжету як такого, точніше кажучи, сюжет книжки — саме життя; людина і Всесвіт. Але всі вірші, що складають збірку, об'єднані ідеєю одвічного тор­жества людини. У найголовнішій поемі книжки, її компо­зиційному стрижені — «Пісні про себе» — Вітмен з пер­ших рядків проголошує:

Себе я прославляю, себе я оспівую,

І те, що приймаю я, приймете й ви,

Бо кожен атом, котрий належить мені,

Так само належить вам.

 

• Виразне читання поетичних творів Вітмена.

• Робота з філософськими словниками.

Трансценденталізм (відлат. ігапзсепсіепз — те, що виходить за межі чого-небудь, позасвідоме) — самобутня релігійно-філософська й етична система, в основу якої було покладено вчення І. Канта про апріорне знання, яке ніби­то одвічно притаманне свідомості та є умовою будь-якого досвіду. Терміном трансцендентний позначається потой­бічне, те, що лежить за межами людського пізнання. Американські трансценденталісти поділяли думку І. Канта про те, що людська свідомість від народження не чиста дошка. Трансценденталісти не сприймали капіталістичного на­копичення, протиставляли йому вищі духовні цінності. Вони поставили в центр всесвіту людську особистість, наділену божественною душею, яка не визнає над собою жодної влади, крім закону «я».

 

• Обговорення введеного поняття і його ролі в осмис­ленні поезій автора, робота з віршами.

Л. Герасимчук — перекладач збірки Вітмена — так визначав характерні оз­наки книжки: «Тема збірки — це сам Волт Вітмен; сюжет — людина і Всесвіт; ідея — одвічна неухильна перемога людини».

«У мене є лише один центральний образ — узагальне­на людська особистість, типізована через самого себе», - писав Вітмен. Поетичне «Я» автора постійно пере­втілюється в інших людей і навіть у явища природи, має узагальнюючий філософський характер.

 

• Робота з мовною тканиною поетичних творів В. Вітмена.

«Визначення синтаксичних та лексичних особливостей ліри­ки В. Вітмена:

1) вживання професіоналізмів, неологізмів, слів фольклор­ного походження;

2)поет часто ставить запитання і сам відповідає на них, безпосередньо звертаючись до читача:

Чи ти гадав, що народитись — це щастя?

Чим швидше тобі розкажу, що померти таке саме

щастя, і я це знаю.

(Переклад Л. Герасимчука)

3) велика кількість анафор, синонімічних паралелізмів:

Прощай, моя фантазіє!

Прощай моя дружино, моя любове!

(Переклад В. Коптілова)

• Визначення ознак новаторства поезії В. Вітмена:

поет відмовляється від традиційних розмірів, рим, звертається до астрофічного вірша, верлібру.

• Опрацювання елементів теорії літератури.

Астрофічний вірш — вірш, у якому відсутнє симет­ричне членування на строфи.

Верлібр (фр. Уегк ІіЬге — вільний вірш) — система віршованих рядків, ритмічна єдність яких ґрунтується лише на інтонаційній подібності. Вірш без рими з довільним чер­гуванням рядків різноїдовжини.

 

• Актуалізація опорних знань.

Повторення відомостей про аболіціоністський рух в США.

• Виразне читання вірша В. Вітмена «Чую — співає Америка...».

• Бесіда за запитаннями.

Чому поет чує саме пісні, споглядаючи життя трудової Америки ?

Чи є краса у праці звичайних трудівників?

Чи можна, на вашу думку, бути щасливим, не по­сідаючи помітного місця у суспільстві ?

 

• Актуалізація опорних знань.

Пригадайте відомі вам твори (художні, філо­софські) , співзвучні з віршем Вітмена « Чую співає Америка...».

Проведіть паралелі між віршем В. Вітмена та філософієюГ. Сковороди.

Згадайте, чого навчав Г. Сковорода.

(Щоб змінити макросвіт на краще, треба кожному зміни­ти мікросвіт, тобто себе самого. Пізнавай себе, а пізнав­ши, удосконалюй. Знаючи про свої схильності, людина правильніше визначить своє місце в суспільстві й прине­се найбільшу користь. А поки що чимало людей перебува­ють не своїх місцях: один ходить за плугом, а він від приро­ди музика, інший працює суддею, а йому б пасти череду. Великий філософ доводив, що людина не може бути щас­ливою, якщо діє всупереч своїй природі. Веління природи - це веління Бога в людині. Пізнання природи — це пізнання Бога. Цьому навчав Сковорода у своєму творі «Сродная праця»).

 

• Творча пауза.

Спробуйте оспівати працю (професію) людини.

• Виразне читання вірша «Вночі над узбережжям, один...».

• Бесіда.

У чому полягає гармонія Всесвіту ?

— Яку роль відіграє в ній людина?

— Що підкреслює в цьому вірші анафора ?

 

• Цитатна доріжка.

Здрастуй, Вітмене зеленобровий,

Космосе, сину Манхеттена,

Це ти мучитель моєї долі,

Мій старший брате, друже мій.

І. Драч

Ти, Уолтер Уїтмен,

океаном розторганий вщерть!

Ти вже визрів, поете, співмірним по духу й закланню.

Пульс прибою і серця

гуркоче в єдинім ярмі,

І згоряє сокира теслярською мирною гранню,

Вся у пасмах графіту, в чуднім таємничім письмі!

І. Драч

Вітмен... —перший повністю американський поет. (Дж. Стейнбек).

Уїтмен — величезне дерево, казкове Древо Ігдразиль, його коріння в підземному царстві, а гілки його чарівної вершини закрили собою все небо. (Дж. Саймондс).

Уїтмен — сам Водяний. Він морський цар: танцює, кораблі перекидає... УолтУїтмен — Південний полюс... УолтУїтмен — розмах. Він птаху повітрі. Він як той морський орел, якого звутьфрегатом: гострий зір у цього птаха, і харчується він летючими рибами, і весь ніби створений із сталі. (К. Бальмонт).

УолтУітмен був кумиром моєї молодості... В моєму юнаць­кому серці знайшли найспівчутливіший відгук і його заклики до екстатичної дружби, і його світлі гімни рівності праці, демок­ратії, і його радісне сп'яніння своїм буттям, і його дерзновенна промова на славу емансипації плоті, яка так злякала тодішніх лицемірів. (К. Чуковський).

Уся його письменницька сила у надзвичайно живому відчутті безмежної широти всесвіту, яке ніколи не полишало його. (К. Чуковський).

Людськість промовляє трьома розтрубами фанфар: Шев­ченко — Уїтмен — Верхарн мов кабелі од нації до нації. (П. Тичина).

...Збираюся опублікувати кілька перекладених ліричних віршів дивовижного американського поета, Уолта Уїтмена (чи чували ви про нього?..) з невеличкою передмовою. Чогось більш вра­жаючого уявити собі неможливо. (І. Тургенєв).

Розвиток вітменського вірша має багато спільного з музич­ною композицією. Рядки, змінюючи один одного, утворюють міцну суцільну течію: кожен рядок — відносно самостійна оди­ниця, оформлена паузами на початкута наприкінці, водночас кожен бере участь у розвитку поетичної ідеї-мелодії, уповіль­нює її, пришвидшує... (Б.деСеленк).

 

• Добір епіграфа до уроку. Коментар вибору.







©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.