Здавалка
Главная | Обратная связь

III. Підбиття підсумків уроку.



• Створення опорних схем на основі лекційного мате­ріалу.

Естетичні принципи символізму:

— символ передає не об'єктивну сутність явища, а індивіду­альне уявлення поета про світ;

— вираження в символі «від звуків інших світів»;

— поетика умовності й іносказань;

— виділення в слові ірраціонального — звучання, ритму, які мають замінити значення;

— мелодика;

— «жодних кольорів: нічого, крім нюансів». (П. Верлен).

Ознаки символізму:

• поет — божество, творець загадкового світу;

• пріоритеттворчої інтуїції;

• протиставлення реального духовному, світу вічних ідей та символів;

• прагнення наблизитися до непізнаноїТаїни, Вічності, Смислу всього сущого;

• у центрі твору — художній символ (знак прихованих про­цесів, що відбуваються в людській душі, відображення нелег­ких пошуків Істини);

Краса — це Істина і форма Бога;

• сугестивність письма (натяки, навіювання смислів);

• складний метаморфізм;

• створення метамови;

• музичність;

• абстрактність образів;

• вишуканість, шляхетність творів;

• намагання висловити невимовне.

Домашнє завдання.

Підготувати розповідь про життя та творчість П. Верлена. Знати значення понять «символізм», «сугестія».

10 клас

ТЕМА: «Поетичне мистецтво» Поля Верлена як поетичний маніфест символізму. Художньо-

Смислове новаторство «поезії душі» Поля Верлена. Сугестивний характер віршів «Забуті

Арієти» та «Так тихо серце плаче...»

МЕТА: ознайомити учнів із творчістю П. Верлена; ввести у світ його лірики, поглибити знання про символізм, імпресіонізм; розкрити мотиви найвідоміших збірок та окремих віршів поета; показати унікальність його твор­чості; розвивати в учнів навички виразного читання творів, визначення характерних особливостей їх змісту і форми, засобів виразності; виховувати справжніх цінителів поезії, естетичний смак.

ОБЛАДНАННЯ: портрети П. Верлена, аудіозапис романсів у виконанні В. Агафонова «Дремлют плакучие ивьі» та ін., таблиця «Поетична творчість Верлена».

Поет подібний теж до владаря блакиті, Що серед хмар летить, мов блискавка в імлі. Але, мов у тюрмі, в юрбі несамовитій Він крила велетня волочить по землі.

Ш. Бодлер

 

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності учнів.

• Оголошення теми та мети уроку.

Слово вчителя.

Минає час... Відлітають у вічність століття. Ось вже й ми живемо в новому тисячолітті... Межа віків завжди породжувала хвилювання, сумніви, невпевненість у майбутньому і водночас спонукала до по­шуків нових ідеалів. Куди іти? У що вірити? Щоб краще усвідомити це, повернімося на деякий час на сто років на­зад і зануримося у світ мистецтва, адже воно завжди на­дихало людство на прекрасне, допомагало йому наблизи­тися до сенсу буття. Український поет Микола Вороний висловив своє бачення справжнього життя:

Душа бажає скинуть пута,

Що в них здавен вона закута,

Бажає ширшого простору —

Схопитись і злетіти вгору,

Життя брудне, життя нікчемне

Забути і пізнать надземне,

Все неосяжне обхопити,

Незрозуміле — зрозуміти!

Моя девіза: йти за віком.

І бути цілим чоловіком!

Як актуально звучать ці рядки сьогодні, адже ми також прагнемо йти за віком, бути гармонійними, бажаємо ски­нути пута з душі, «все неосяжне — обхопити, незрозумі­ле — зрозуміти!». А щоб наші бажання здійснювалися, нам слід доторкнутися серцем до Краси, що допоможе нам пізнати себе й світ!

У поезії найбільше цінували Красу символісти. Спо­чатку символізм виник у Франції в творчості Поля Верле­на, Артюра Рембо. Поезія цих авторів розбудить у вашій душі потяг до прекрасного, до Краси й Гармонії.

Поль Верлен повів за собою не тільки ціле покоління французьких символістів, його творчістю захоплювались і відчували вплив на власному доробку Райнер Марія Рільке та Олександр Блок, Федеріко Гарсіа Лорка та Борис Пас­тернак, Анна Ахматова та українські неокласики, а також сучасні поети — Ліна Костенко та інші.

Микола Вороний зазначав: «Треба брати від символіз­му найкраще. Любов (в широкому значенні), красу і шу­кання правди (світла, знання, початку чи «Бога») — це сфера символьної поезії, вона найкраще про це може опо­вісти».

 

• Робота з епіграфом.

Учитель.

Епіграфом нашого уроку стали рядки з бодлерівського вірша «Альбатрос», котрий був улюбле­ним твором Поля Верлена, всесвітньо відомого французь­кого поета. Ці слова стали пророцтвом його поетичноїдолі. Верлена вразила книжка Бодлера «Квіти зла», спрямо­вана проти буржуазного суспільства. Вона наповнила сер­це молодого поета похмурими, трагічними мелодіями. Роз­віяла юнацькі ілюзії і романтичні мрії. Верлен -талановитий, здібний учень Шарля Бодлера, гідний свого великого вчителя.

Останній у листі до матері 1865 року напише: «Серед молодих поетів є таланти. Але скільки в них примхливості, які перебільшення, яка молодіжна пиха! Вже кілька років я помічаю то тут, то там імітації, які мене лякають. Я не знаю нічого неприємнішого, ніж епігони. І я дуже хотів би бути залишеним у спокої. Але це неможливо: виходить, що вже існує навіть школа Бодлера». Безпосередньо при­чиною цього листа стала стаття про творчість Бодлера молодого поета Поля Верлена.

 

• Бесіда.

Який внесок Ш.Бодлера у світову літературу?

— В чому особливості творчості цього поета?

 

• Індивідуальна робота з картками.

Розкрийте суть термінів «декадентство», «модернізм», «символізм», «імпресіонізм», «сугестія».

 







©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.