Здавалка
Главная | Обратная связь

Наукове та філософське підґрунтя натуралізму



Дарвінізм Соціал-дарвінізм Позитивізм

Риси натуралізму:

Орієнтація художнього мислення на науку.

• Ствердження, що закономірності розвитку природи й тва­ринного світу можуть бути перенесені на людське суспіль­ство.

Принцип життєподібності.

Об'єктивність зображення.

Формальна непричетність, байдужість автора до зобра­жуваної дійсності.

• Теорія середовища: широке зображення панорами сус­пільного життя у всіх його аспектах.

Підкреслення повної залежності характеру, вчинків героя від генетичних коренів та фізіологічних особливостей.

• Створення образів-типів, де головними є темперамент, пристрасть, природні чинники.

 

II. Робота над темою уроку.

• Робота з епіграфом.

• Презентація різних видань творів Е. Золя.

• Робота з підручником.

Ознайомлення з біографією Е.Золя, складання хроно­логічної таблиці життя та творчості письменника. III. Підбиття підсумків уроку.

 

• Бесіда.

Яке враження справило на вас ознайомлення з біографічними відомостями Е. Золя ?

— Які риси характеру письменника заслуговують, на повагу?

Чому про Золя говорять як про людину, яка є прикладом громадянської мужності ?

— Коли виник натуралізм?

Схарактеризуйте основні теоретичні позиції натуралізму як наряму в мистецтві.

• Асоціативне малювання.

Еміль Золя —

Домашнє завдання.

Знати визначення поняття «натуралізм». Записати хронологічну таблицю життя і творчості письменника (за статтею підручника).

10 клас

ТЕМА: Цикл романів Золя "Ругон-Маккари" — "при­роднича й соціальна історія однієї родини в

добу Другої імперії".

МЕТА: ознайомити учнів з історичною основою ство­рення романів «Ругон-Маккари»; поглибити знання учнів про епопею, натуралізм; розвивати навички самостійної роботи з історичними та літературними джерелами; роз­вивати вміння робити висновки на основі аргументації; зацікавити учнів творчістю Е. Золя.

ОБЛАДНАННЯ: підручники із всесвітньої історії для 9 класу.

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань.

• Бесіда.

Про який літературний напрям йшлося на попе­редньому уроці ?

— Визначте хронологічні межі натуралізму.

— Які наукові та філософські теорії стали осно­вою цього напряму?

 

• Усна зв'язна розповідь учнів про життя і творчість Е. Золя.

II. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Оголошення теми та мети уроку.

Учитель.

Особливо захоплювався Золя теорією спад­ковості, якій надавав перебільшено великого значення, ча­сто приписуючи їй вирішальний вплив на долю людини і применшуючи вплив соціальних законів, соціального се­редовища. У його ранніх натуралістичних романах це опус­кання людини до рівня тварини відчувається особливо сильно.

Золя відводив велику роль опису середовища, обста­новки, професійної праці, речей, які оточують людину. З майже науковою, професійною достовірністю відтворює він у своїх романах і шахту ( "Жерміналь"), і залізницю ("Людина-тварина"), і універсальний магазин ("Дамсь­ке щастя"), і паризький ринок ("Черево Парижа"). Це захоплення фактами, документами, речами нерідко вит­існяє або затуляє людину, підкоряючи її фатальній владі середовища.

Прагнення до натуралістичного аналізу деталей побуту, інтерес до фізіології поєднувалися у Золя з тенденцією до створення циклів романів, що охоплюють великі групи людей різних класів, пов'язаних між собою спорідненими стосунками і соціальними долями. Основний цикл Золя "Ругон-Маккари".







©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.