III. Робота над темою уроку.
Учитель Золя назвав 20-томну серію романів, які виходили з 1871 до 1893 року, "природною і соціальною історією однієї сім'ї в епоху Другої імперії", тобто в період панування Наполеона, яка тривала з 1851 до 1871 рр. Так намітились два завдання: по-перше, відобразити історію різних представників сімей Руг^н-Маккарів у кількох поколіннях на основі теорії спадковості; по-друге, показати соціальну обстановку, в якій живуть і діють Ругон-Маккари. Перше завдання, яке є відображенням натуралістичної теорії Золя, визначило композиційну будову серії: в усіх 20-ти томах домінують представники сім'ї Ругон-Маккарів, родом з міста Плассана, які стоять на різних щаблях суспільства, люди різних професій. Золя простежує долю дітей і внуків Ругон-Маккарів. Ругони виявляються при-стосованішими в житті, наслідувавши енергію і ощадливість свого предка-селянина Ругона. Однак "Ругон-Маккари" - це передусім художнє відображення життя Франції в період Другої імперії. Золя показує становище різних класів і соціальних груп, причому життя народних мас він змалював з більшою широтою, ніж його попередники. Долі і характери героїв пояснюються не біологічними, а соціальними факторами. Ретельно вивчивши життя сучасності, Золя з об'єктивністю вченого показав "хазяїв" Франції — наполеонівську аристократію і фінансову буржуазію. Безумна розкіш, розпуста, загальна продажність — така мораль верхівки Другої імперії. Не менш страшна картина середньої буржуазії, що підтримує наполеонівський режим. Опорою режиму є і реакційне духовенство, яке ненавидить волю і республіку. Користуючись своїм впливом на віруючих, представники духовенства допомагають у боротьбі з опозицією наполеонівському режиму. Безпомічному і розгубленому урядові Золя протиставить патріотизм народу, мужність солдат і офіцерів. Роман закінчується словами віри в народ і майбутнє. • Робота з підручниками із всесвітньої історії (9 клас). Розповідь про основні події історії Франції доби Другої імперії.
Учитель. У 1851 р. у Франції відбувся черговий державний переворот, внаслідок якого постала Друга імперія. Ці події — виступ селян і ремісників на захист республіки в 1851 р. — зображені в романі Еміля Золя «Кар'єра Ругонів». До влади прийшов ставленик буржуазії Наполеон III, який правив аж до початку франко-прусської війни (1870— 1871), а точніше — до Вересневої революції 1870р. • Робота з текстом роману «Кар'єра Ругонів».
Виразне читання та коментування передмови до твору. Ознайомлення з першими розділами роману. III. Підбиття підсумків уроку. Бесіда. — Чому Еміль Золя звертається до написання історії роду Ругонів ? — Які завдання ставить він перед собою як письменник? — Розкрийте історичну основу роману, — Визначте основні положення «теорії експериментального роману» Е. Золя. Як вона розкривається в романі «Кар 'єра Ругонів» ? — Яке враження справила на вас перемови до роману ? Яка її роль у структурі роману ?
Учитель. Різні люди є в суспільстві, і Золя в романі «Кар'єра Ругонів» хоче охопити якомога ширше коло тих типів, які населяли Францію часів Другої імперії. По суті, Золя, спираючись ніби на сімейний принцип, виходить на принцип суспільний, соціальний. Письменник спостерігає, робить узагальнення, звертає увагу на типові хвороби свого часу — ненаситність і зажерливість людей, на цинізм, корисливість і прагнення до багатства й посад. Письменник ніби запрошує дослідити власний рід, проаналізувати помилки та знайти шляхи для того, щоб виправити ситуацію, щоб від генерації до генерації не відбувалося дегенерації. Запрошую і вас до глибшого ознайомлення з романом. Домашнє завдання. Знати зміст роману «Кар'єра Ругонів». 10 клас ТЕМА: Роман "Кар'єра Ругонів" як вступ до циклу, визначення в ньому її провідних тем і Мотивів. МЕТА: поглибити знання учнів про натуралізм; з'ясувати рівень розуміння змісту роману "Кар'єра Ругонів"; розвивати вміння робити висновки на основі аргументів; сприяти формуванню активної життєвої позиції. ОБЛАДНАННЯ: схема «Генеалогічне дерево роду Ругон - Маккарів ». ХІД УРОКУ ©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.
|