Підбиття підсумків уроку.
• Бесіда. — Як в романі вирішується проблема мистецтва і моралі? — Як після прочитання і аналізу роману ви оцінюєте естетичні парадокси, висловлені О. Уайльдом у передмові до роману?
• Поетична пауза. Виразне читання уривка із вірша М. Заболоцького «Некрасива дівчинка». И пусть черты ее нехороши И нечем ей прельстить воображенье,— Младенческая грация души Уже сквозит в любом ее движенье. А если это так, то что есть красота И почему ее обожествляют люди? Сосуд она, в котором пустота, Или огонь, мерцающий в сосуде? • Міні-дискусія. — На яке із запитань автора, поставлених наприкінці вірша, ви дасте стверджувальну відповідь? Чому? V. Підбиття підсумків уроку. Слово вчителя. Естетичне в романі виявляється тісно взаємопозв'язаним із етичним: щоб залишатися прекрасною, краса має бути безгрішною. Причина загибелі Доріана не в його слабкості, а в тому, що естетичне невід'ємне від етичного. Моральний злочин спричинив колапс естетики. Злочин проти моралі стає і злочином проти естетики. Неможливо створити високохудожній твір на аморальній основі. На думку Уайльда, саме мистецтво облагороджує серце і душу людини. Якщо краса поєднана з високою мораллю, — вона велика сила, життєствердна основа буття. Якщо ж краса не спонукає людину шукати етичну, духовну правду, вона стає нікчемна. Краса без моральних устоїв є руйнівним началом, що веде до духовної і фізичної загибелі людини. Домашнє завдання. Підготувати власний коментар до філософсько-естетичних та моральних проблем в романі «Портрет Доріана Грея». Намалювати портрет Доріана Грея (завдання для мікрогрупи художників).
10 клас ТЕМА: «Світло» і «темрява» долі Доріана Грея. Чи може Краса бути моральною? МЕТА: розкрити сутність моральних проблем, порушених у романі; розвивати навички аналізу літературного твору; виховувати у старшокласників розуміння того, що справжня краса не може бути вільною від моралі.
ОБЛАДНАННЯ: ілюстрації до роману «Портрет Доріана Грея», фонозапис увертюри до «Тангейзера» Вагнера. Нехай критики розходяться в думках — художник залишається вірний собі. О. Уайльд
ХІД УРОКУ І. Мотивація навчальної діяльності. • Виразне читання вчителем переказу давньогрецького міфу про Нарциса. • Бесіда за запитаннями. — На які роздуми наштовхнув вас міф? — У чому трагедія прекрасного Нарциса? — Кого із героїв роману О. Уайльда нагадав вам Нарцис? Чому? Слово вчителя. У міфі про Нарциса йдеться про Тиресія, який пророкував батькам прекрасного юнака, що той доживе до старості, якщо ніколи не бачитиме свого обличчя. Нарцис випадково побачив у воді своє відображення і помер від любові до себе. Доріан Грей так само закоханий в своє відображення — портрет, годинами дивиться на нього, закохується в свою красу настільки, що навіть цілує портрет. Не витримавши краси свого тіла на тлі контрасту з потворною душею, яку відображає портрет, він гине, які Нарцис, від любові до себе.
©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.
|