III. Підбиття підсумків уроку.
• Бесіда. — Як в романі вирішується проблема мистецтва і моралі? — Як після прочитання і аналізу роману ви оцінюєте естетичні парадокси, висловлені О. Уайльдом у передмові до роману? • Поетична пауза. Виразне читання уривка із вірша М. Заболоцького «Некрасива дівчинка». И пусть черты ее нехороши И нечем ей прельстить воображенье,— Младенческая грация души Уже сквозит в любом ее движенье. А если это так, то что есть красота И почему ее обожествляют люди? Сосуд она, в котором пустота, Или огонь, мерцающий в сосуде? • Міні-дискусія. - На яке із запитань автора, поставлених наприкінці вірша, ви дасте стверджувальну відповідь? Чому? Слово вчителя. На думку Уайльда, саме мистецтво облагороджує серце і душу людини. Якщо краса поєднана з високою мораллю, — вона велика сила, життєствердна основа буття. Якщо ж краса не спонукає людину шукати етичну, духовну правду, вона стає нікчемна. 'Краса без моральних устоїв є руйнівним началом, що веде до духовної і фізичної загибелі людини. Домашнє завдання. Підготувати власний коментар до філософсько-естетичних та моральних проблем в романі «Портрет Доріана Грея». Намалювати портрет Доріана Грея (завдання для мікрогрупи художників). 10 клас ТЕМА: Риси інтелектуального роману в романі О. Уайльда «Портрет Доріана Грея». МЕТА: визначити жанрові особливості роману О. Уайльда; формувати у старшокласників поняття "інтелектуальний роман"; розвивати теоретико-літературні знання учнів; виховувати у них потребу у високих естетичних цінностях. ОБЛАДНАННЯ: відеозаписи фрагментів екранізацій та театральних постановок роману « Портрет Доріана Грея ».
Художник має стояти нарівні з поняттями свого часу. А. Іванов
ХІД УРОКУ
I. Перевірка виконання домашнього завдання. • Презентація мікрогрупою учнів-художників власних портретів Доріана Грея. • Обговорення робіт. II. Мотивація навчальної діяльності. • Коментар учителем творчих робіт учнів Сприймаючи твір мистецтва, ми не просто дивимося на нього, а згадуємо життєві враження, прочитане, проводимо асоціації! паралелі. Суб'єктивне бачення властиве не тільки художнику, а й глядачеві. Кожен із нас наділений індивідуальними особливостями сприйняття. Саме особистісне сприйняття збагачує наше естетичне бачення світу в цілому. III. Робота над темою уроку. • Презентація теми, мети уроку. Слово вчителя. Оскар Уайльд запевняв, що зовсім не цінує свої твори, хоча в них ретельно продуманий і опрацьований кожен рядок, і що найбільше на світі хотів би розучитися думати, зробитися чистим язичником, жити, як підказує природа, і не дослухатися до велінь інтелекту. І в творчості він був таким самим. Йому приносило насолоду, дратуючи простодушних, доводити, що мистецтво подібне до красивої іграшки: не треба вимагати від нього уроків мудрості й моральних повчань. Сенс життя, її вища мета — зберігати й примножувати красу, цінувати все прекрасне, дорожити багатством і глибиною вражень, які приносить кожна мить буття. Повсякденність з її турботами, драмами і надіями залишала Уайльда байдужим. Його сила як письменника полягала в невимушеній витонченості, природності гумору і парадоксу, в дотепності, винахідливості й умінні створювати атмосферу прекрасного.
• Робота над епіграфом. • Актуалізація,опорних знань. — Що таке притча? — Які твори, вивчені на уроках світової та української літератур, мають притчовий характер?
• Визначення жанрового різновиду роману. Незважаючи на те, що роман написаний наприкінці XIX ст., він за своєю проблематикою та ідеологією цілком належить до XX ст., а за художньою мовою — до європейського модернізму. Дія твору розгортається в Англії кінця XIX ст., але в нього введені фантастичні мотиви, які зближають твір із готичними романами, тобто романами жахів. Отже, «Портрет Доріана Грея» — готичний філософський роман, написаний у декадентському стилі.
• Опрацювання елементів теорії літератури. Інтелектуальний роман. • Міні-лекція вчителя. Поняття інтелектуальні жанри (інтелектуальний роман, інтелектуальна драма) виникло в літературі наприкінці XX ст. для позначення художніх творів, у яких увага автора сконцентрована не стільки на зображенні самого життя, скільки на ідейних, теоретичних суперечках, які точаться між героями. Інтелектуальними, тобто насиченими глибокою думкою, є майже всі визначні твори світової літератури. Але, як говорив-російський критик Віссаріон Бєлінський, художник тим і відрізняється відученого, що мислить образами, а не силогізмами (поняттями). І в «Гамлеті» В. Шек-спіра, і у «Фаусті» Й. Гете думки письменника розкриваються через характери героїв, а характери і події психологічно вмотивовані. Термін інтелектуальний роман, або роман-концепція, застосовується щодо таких творів, у яких хоча й намічені характери і події, але сутність виявляється не в них, бо автор мислить не стільки образами, скільки поняттями. Роман перетворюється на притчу.
• Робота зі словником літературних термінів. • Визначення рис інтелектуального роману в «Портреті Доріана Грея». Слово вчителя. Пізно вночі, наодинці із самим собою в розкішному лондонському особняку, Доріан накивається з ножем на портрет, прагнучи знищити його. Слуги, які піднялися на крик, виявляють у кімнаті мертве тіло старого у фраку і портрет непідвладний часу, в своїй сяючій величі. Так закінчується роман-притча про людину, для якої «'в інші хвилини Зло було лише одним із засобів здійснення того, що він вважав красою життя». Чисте мистецтво виявляється проповіддю моралі. Декадентський проект Оскара Уайльда терпить крах. «Портрет Доріана Грея» виявляється послідовним запереченням ідей, виражених у маніфесті-передмові.
©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.
|