Здавалка
Главная | Обратная связь

Did you know that ...



1 bits can also be used to code pictures?

2 the information displayed on the computer screen corresponds, dot by dot, with bits held in the main memory?

3 on colour systems, if you have 8 bits per primary colour, the palette of your computer can obtain 16.7 million colours?

2. learn new words or word-combinations and practice their pronunciation:

  1. dot – крапка
  2. dot by dot – крапка за крапкою (step by step, word by word)
  3. primary colour – основний колір
  4. palette ['pælit] – палітра
  5. obtain – добувати, досягати, існувати, добиватися
  6. per primary / per year
  7. tiny - прихітний
  8. image – образ, відображення
  9. hold – тримати
  10. convert – перетворювати
  11. visual signals
  12. generate – виробляти
  13. each dot
  14. refresh butter – кнопка (клавіша) регенерації, поновлення (інформації)

3.Grammar and contextual reference:

 

 


Заняття №13.

Тема: Біти для малювання. Робота над текстом.

Вид заняття: лекція-семінар.

Мета: надання корисної іномовної інформації, розвиток умінь з читання, монологічного мовлення та перекладу технічного тексту, розвиток логічного мислення, пам’яті.

Обладнання: картки, дошка, підручник.

Міжпредметні зв’язки: програмування.

Література: “Infotech. English for computer users” Santiago by Remacha Esteras.

План(структура) заняття

1. Організаційна частина

2. Повідомлення теми, мети та – у разі наявності - проблемного питання заняття

3. Мотивація навчальних задач

4. Введення в атмосферу іншомовного середовища у формі мовних зарядки чи підготовки

5. Актуалізація опорних знань

6. Робота над основною частиною заняття

7. Підведення підсумків

Хід заняття.

1.Організаційний момент (чергові, дата, відсутні).

2.Warming-up (введення в іншомовне середовище, об’явлення теми та мети уроку).

3.Перевірка д/з.

 

1. What is a byte? (What is a bite?)

2.

dot – крапка dot by dot – крапка за крапкою primary colour – основний колір palette ['pælit] – палітра obtain – добувати, досягати, існувати per primary / per year tiny - прихітний image – образ, відображення hold – тримати convert – перетворювати visual signals generate – виробляти
What is a binary digit?

3. What does ASCII code mean?

4. How many ways of combining 0 & 1 in a byte?

5. What makes the system powerfull?

 

 
 


each dot →

 

bits → refresh buffer

 

4.Повідомлення нової теми. Підготовчий етап до ґрунтовного читання тексту вдома: колективне ознайомлююче читання тексту в класі.

1.Застосування технологій читання (екстенсивного, інтенсивного) на подальший розвиток відповідних умінь

Bits for pictures

Each tiny dot on the screen of a computer is called a picture element or pixel. Images and text are formed by combining a large number of pixels.

In a bit-mapped display, the dots displayed on the screen correspond, pixel by pixel, with bits in the main memory of the computer. The bits are held in an area of the memory called the 'refresh buffer' and are stored in groups that represent the horizontal and vertical position of the pixels on the screen and whether the pixels are on or off.

Display
 

On monochrome systems, one bit in this 'map' represents one pixel on the screen and can be either 'on' or 'off' (black or white).

On colour systems, each pixel is a certain combination of the three primary colours: red, green and blue. The total number of colours which can be shown on the screen is called the colour palette. The size of this palette depends on the graphics adaptor, a separate video card that converts the bits into visual signals. A graphics adaptor with 1 bit per primary colour can generate up to 8, or 23, colours, as you can see from the table on page 20. A graphics adaptor with 8 bits per primary colour can generate 16.7 million or (23)8 colours.

2.Контроль розуміння прочитаного:

§ What is pixel?

§ What way is the text formed in?

§ How do the dots correspond with bits? What’s the “refresh buffer”?

§ Can you say how pixels act on monochrome systems?

§ Can you say how pixels act on colour systems?

§ What does the size of the palette depend on?

§ What is graphics adaptor?

3.Післятекстовий етап (закріплення):

A Study the diagrams

Colour Red Green Blue
bl black
bl blue
gr green o0
c cyan
re red
m magenta
ye yellow
w white

 

B Using the information in the passage and the illustrations, match the tert> the box with the appropriate explanation or definition.

a pixel b bit c bit-mapped display d primary colours e palette

1 The menu of colours available on a graphics system; its size depends

on the hardware.

4 Red, green and blue (RGB) in computers.

5 The smallest element of a display surface.

6 A display on the screen which corresponds, pixel by pixel, with bits stored in memory cells.

7 The acronym for 'binary digit'; one of the digits (0 and 1) used in binary notation.

C Translate the last paragraph (starting from 'On colour systems, ...') into your language.

Do you understand the calculations made to obtain a palette of 16.7 mili colours? (If you don't, ask a partner to explain them to you.)

 

6. Д/з: переклад з подальшим переказом згідно поставлених питань.

 

Роздатковий матеріал до заняття № 13

1. Reading comprehension:

Bits for pictures

Each tiny dot on the screen of a computer is called a picture element or pixel. Images and text are formed by combining a large number of pixels.

In a bit-mapped display, the dots displayed on the screen correspond, pixel by pixel, with bits in the main memory of the computer. The bits are held in an area of the memory called the 'refresh buffer' and are stored in groups that represent the horizontal and vertical position of the pixels on the screen and whether the pixels are on or off.

Display
 

On monochrome systems, one bit in this 'map' represents one pixel on the screen and can be either 'on' or 'off' (black or white).

On colour systems, each pixel is a certain combination of the three primary colours: red, green and blue. The total number of colours which can be shown on the screen is called the colour palette. The size of this palette depends on the graphics adaptor, a separate video card that converts the bits into visual signals. A graphics adaptor with 1 bit per primary colour can generate up to 8, or 23, colours, as you can see from the table on page 20. A graphics adaptor with 8 bits per primary colour can generate 16.7 million or (23)8 colours.

2. Answer the questions:

§ What is pixel?

§ What way is the text formed in?

§ How do the dots correspond with bits? What’s the “refresh buffer”?

§ Can you say how pixels act on monochrome systems?

§ Can you say how pixels act on colour systems?

§ What does the size of the palette depend on?

§ What is graphics adaptor?

3. Study the diagrams and do the tasks:A

Colour Red Green Blue
bl black
bl blue
gr green o0
c cyan
re red
m magenta
ye yellow
w white

 

B Using the information in the passage and the illustrations, match the tert> the box with the appropriate explanation or definition.

a)pixel b)bit c)bit-mapped display d)primary colours e) palette

1) The menu of colours available on a graphics system; its size depends on the hardware.

2) Red, green and blue (RGB) in computers.

3) The smallest element of a display surface.

4) A display on the screen which corresponds, pixel by pixel, with bits stored in memory cells. H

5) The acronym for 'binary digit'; one of the digits (0 and 1) used in binary notation.

C Translate the last paragraph (starting from 'On colour systems, ...') into your language.

Do you understand the calculations made to obtain a palette of 16.7 mili colours? (If you don't, ask a partner to explain them to you.)

 

 


Заняття № 14.

Тема: Вибір комп’ютера за системними характеристиками.

Мета: подальший розвиток умінь з читання і перекладу на прикладі тексту технічного напрямку , розвиток логічного мислення, пам’яті, мовленнєвих автоматизмів тощо.

Вид заняття: лекція-семінар.

Міжпредметні зв’язки: програмування.

Обладнання: роздруковані матеріали, граматичні картки, підручник, дошка.

Література: “Infotech. English for computer users” Santiago Remacha Esteras.

План(структура) заняття

1. Організаційна частина

2. Повідомлення теми, мети та – у разі наявності - проблемного питання заняття

3. Мотивація навчальних задач

4. Введення в атмосферу іншомовного середовища у формі мовних зарядки чи підготовки

5. Актуалізація опорних знань

6. Робота над основною частиною заняття

7. Підведення підсумків

Хід уроку:

1. Організаційний момент (чергові, дата, відсутні).

2. Введення в іншомовне середовище (Warming up), об’явлення теми, мети уроку.

Today at the lesson we’ll learn how to ask for the information about computer & how to tell people about main characteristics of computers components. But before speaking about it let’s recollect same name words & words combinations which can help us to learn our today’s topic.

3. Повторення попередньої теми ® перевірка д/з

фронтально: bytes, bits, CPU, ROM, RAM, palette, primary colors, pixel, hardware, software, memory cell, binary digit, display, ALU, cash dispenser;

індивідуально (біля дошки)

CPU, ROM, RAM, CU, IR (to decode the words)

фронтально: Answer the questions (відповіді на питання)

  1. How many bits are there in a byte?
  2. What is a bit?
  3. What number is used in the binary system?
  4. What are the main primary colors?
  5. Can the binary system be used for painting?

індивідуально

I рівень – читання, переклад тексту Bytes for Painting

II рівень – переказ тексту згідно плану:

§ What is pixel?

§ What way is the text formed in?

§ How do the dots correspond with bits? What’s the “refresh buffer”?

§ Can you say how pixels act on monochrome systems?

§ Can you say how pixels act on colour systems?

§ What does the size of the palette depend on?

§ What is graphics adaptor?

4. Повідомлення теми.

1.Усне колективне виконання вправи з описом вимог окремих персон( студента, менеджера рекламної компанії, інженера з комп’ютерного дизайну, фахівця з продаж), які вони висувають щодо комп’ютерів. Враховуючи надані в цій вправі системні характеристики окремих ПК, потрібно визначитись, кому які краще підходять:








©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.