Здавалка
Главная | Обратная связь

Read the slogans or quotations, and write what computer element they refer to.



1. a) ‘Point and click here for power’. b) ‘Obeys every impulse as if it were an extension of your hand’. 2. a) ‘Displays your ideas with perfect brilliance’. b) ‘See the difference-sharp images and a fantastic rang of colours’. 3. a) ‘I love this drive. It’s quest and fast’. b) ‘With this it’s easy to back up tour data before it’s too late’. 4. a) ‘Power I speed on the inside’. b) ‘Let your computer’s brain do the work’. 5. a) ‘ … a dig impact on the productions of text and graphics’. b) ‘Your choice: a laser powerhouse’.

 

4 Transform into Passive Voice (Grammar aspect):

  1. Unique opportunities make computer such a miraculous device.
  2. Sometimes you use your PC to relax with computer games
  3. An electronic filing cabinet manages large collections of data.
  4. What makes up computer hardware?

 


Заняття 5

 

Тема: “What’s inside a microcomputer?” («Що знаходиться в середині комп’ютера»). Введення нової лексики. Відносні речення з who та which.

Мета: надати необхідну інформацію щодо теми, звернувши увагу студентів на головні складові комп’ютерів; ввести нову лексику, в такий спосіб продовжуючи формування лексичних основ мовлення, розвивати граматико – мовні уміння з теми “The Present Simple Passive”; розвивати логічне мислення, пам’ять.

Обладнання: книга, картки, тексти

Література: “Infotech. English for computer users” by Santiago Remacha Esteras.

План(структура) заняття

1.Організаційна частина

2.Повідомлення теми, мети та – у разі наявності – проблемного питання заняття

3.Мотивація навчальних задач

4.Введення в атмосферу іншомовного середовища у формі мовних зарядки чи підготовки

5.Актуалізація опорних знань

6.Робота над основною частиною заняття

7.Підведення підсумків

Хід уроку:

1. Організаційний момент (дата, чергові, відсутні).

2. Введення в іномовне середовище. (Warming up) Повідомлення теми, мети.

Вчитель: Dear students! Today at the lesson we’ll find out what’s inside a microcomputer is! You’ll learn the main components of a microcomputer, how to name them in English. This information will be useful for your future work, if you want to read any foreign magazines for specific professional information. But, of course, we’ll start with recollecting the previous topic. Do you remember what a computer is?

3. Перевірка домашнього завдання (у формі надання відповідей – вільних або в ході читання та перекладу по зошиту).

a) Відповіді на питання.

1) How can computers help students?

2) What administrative work can computers perform?

3) In what way are computers used for race organizing?

4) What is the main advantage of using computers in financial transactions?

5) How do computers help pilots?

6) What are computers?

7) In what way do they work?

8) How many basic steps are there in the process?

9) What are they?

10) What is software?

11) What makes up computer hardware?

12) What does a standard computer system consist of?

13) What is the brain of a computer?

14) What holds the instructions and data?

15) What is used to handle one or more floppy disks?

16) What do we call the physical units attached to the computer?

17) What are the output devices?

б)Усні узагальнення за змістом перелічених питань

4. Повідомлення нової теми.

Вчитель: Before introducing the new topic I’d like you to answer some questions. Can you?

1) Введення нової лексики.

a) central processing unite – центральний процесорний пристрій;

b) integrated circuit – інтегральна схема;

c) to execute program instructions – виконувати інструкції прогрками;

d) to supervise the computer’s overall operation – спостерігати (керувати) за всією роботою комп’ютера;

e) control unit – контролюючий пристрій;

f) to interpret – перекладати;

g) arithmetic logic unit (ALU) – арифметико-логічний пристрій;

h) to perform mathematical calculations – виконувати математичні розрахунки;

i) high-speed unit – швидкісний пристрій;

j) to store information – зберігати інформацію;

k) amount of data – кількість даних;

l) to load – завантажувати;

m) RAM (random access memory) – ОЗП (оперативна пам’ять), пам’ять з довільною вибіркою;

n) expansion slot – розширюючий роз’єм;

o) to install – встановлювати;

p) board – плата; панель;

3) Аспектно – тренувальні (мнемонічні або ще – відображальні) вправи на запам’ятовування нових мовних одиниць: хорове промовляння за вчителем з подальшим фронтальним опитом (закріплення) де- кількох студентів

5. Граматичний матеріал(дивись нижче)

 

Language work: Relative clauses:

complete the sentences below with suitable relative pronouns. Give alternative options if possible.

.

1.That's the CPU... I'd like to buy.

2.The microprocessor is a chip processes data and instructions.

3.The microprocessor coordinates the activities take place in the

computer system.

4.Last night I met someone.. works for GM as a computer programmer.

5.A co-processor is a silicon chip carries out mathematical operations at a very

high speed.

6.A megahertz is a unit of frequency is used to measure processor speed.

7.Here's the floppy disk... you lent me!

 

6. Домашнє завдання: підготовка до написання лексико – орфографічного диктанту

Лексичний диктант.:

1) to execute program instructions; 2) computers memory; 3) to accept data; 4) rear panel; 5) peripherals; 6) input/output devices; 7) to plug; 8) screen; 9) storage devices; 10) disk drives; 11) software; 12) to process the information; 13) to run a program; 14) hardware.








©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.