Здавалка
Главная | Обратная связь

ІII. Підбиття підсумків уроку.



• Розповідь про вплив творчості Меріме на розвиток української літератури.

Меріме познайомився з окремими сторінками української історії через художні твори О. Пушкі-на, повісті М. Гоголя зі збірок «Вечори на хуторі біля Диканьки» і «Миргород», «Народні оповідання» Марка Вовчка. Отримує відо­мості і з історичної літератури, які покладені в основу його влас­них творів - «Українські козаки та їхні останні гетьмани», «Бог­дан Хмельницький». У творах П. Меріме про Україну відчутне об'єктивне тлумачення історичних подій, симпатія до сильних історичних постатей, глибоке розуміння і співчуття трагічній долі країни.

Завдяки цим працям Меріме в 70-х роках XIX ст. посилився інтерес до України французьких учених - фольклористів, істо­риків, літературознавців. Під впливом його досліджень у 1869 р. французький Сенат навіть ухвалив рішення вивчати в школах Франції історію України.

Існують припущення щодо особистого знайомства Меріме з Марком Вовчком, адже українська письменниця жила в Парижі й була не чужою французькій літературно-мистецькій інтелі­генції. Меріме мав намір перекласти рідною мовою її твори.

Очікувані результати.

Учень :

дає загальну характеристику творчості П. Меріме;

• аналізує новелу «Кармен»;

• визначає вплив новели на розвиток світового мистец­тва.,

Домашнє завдання.

Підготуватися до написання контрольної роботи за І частиною розділу «Із літератури реалізму».

10 клас

ТЕМА: Контрольна робота за І частиною розділу «Із літератури реалізму».

МЕТА: перевірити рівень засвоєння матеріалу з І час­тини розділу «Із літератури реалізму»; виявити,

які скла­дові навчального матеріалу учні засвоїли найбільш вдало, а які викликали у них труд-

нощі й потребують корегуван­ня; розвивати логічне мислення, вміння встановлювати відповід-

ність між різними літературними явищами, навички зв'язного мовлення учнів; виховувати у

десятикласників вимогливість до рівня власних знань.

ОБЛАДНАННЯ: зошити для контрольних робіт, матеріали для проведення контрольної роботи.

ТИП УРОКУ: урок контролю знань.

 

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент.

• Презентація теми і мети уроку.

II. Робота над темою уроку.

• Ознайомлення учнів зі змістом тематичної контрольної роботи.

• Повідомлення критеріїв оцінювання робіт.

— Правильна відповідь на 1 запитання І - II рівнів - 0,5 бала. Максимальна кількість балів - 6.

— Правильне виконання 1 завдання III рівня - 1 бал. Макси­мальна кількість балів - 3.

— Завдання IV рівня виконуються на вибір. Правильне вико­нання завдання - 3 бали. Максимальна кількість балів - 3.

 

• Виконання учнями завдань.

І — 11 р і в н і.

Укажіть правильну відповідь:

1. Які провідні естетичні принципи реалізму:

а) герой - яскрава, незвичайна особистість;

б) тло подій барвисте, екзотичне;

в) посилена увага автора до віддаленого у просторі й часі;

г) історично конкретне зображення характерів?

 

2. Який жанр художньої літератури досягає найвищого роз­витку за доби реалізму:

а) оповідання;

б) новела;

в) повість;

г) роман?

 

3. Проза якого характеру найбільше приваблює реалістів XIX ст.

а) морально-психологічного;

б) морально-етичного;

в) соціально-психологічного;

г) соціально-фантастичного?

 

4. Що мало вплив на розвиток реалізму в XIX ст.:

а) розвиток науки і філософія позитивізму;

б) релігія;

в) політичні події;

г) літературні дискусії?

 

5. Яка генеалогія сюжету роману Стендаля «Червоне та чорне»:

а) судова хроніка;

б) історична хроніка;

в) авторський вимисел;

г) літературні джерела?

 

6. Який конфлікт є сюжетним стрижнем роману «Червоне і Чорне»:

а) Жульєна Сореля і пані де Реналь;

б) Жульєна Сореля і Матильди де Ла Моль;

в) головного героя і суспільства;

г) мистецтва і дійсності?

 

7. Які аспекти поєднані в романі «Червоне і чорне»:

а) соціально-політичний і психологічний;

б) соціальний і політичний;

в) соціальний і психологічний;

г) політичний й психологічний?

 

8. Яке визначення розкриває сутність головного героя рома­ну «Червоне і чорне»:

а) «універсальна людина»;

б) «гармонійна людина»;

в) «цивілізована людина»;

г) «природна людина»?

 

9. Визначте за особливостями естетичної програми, кому на­лежить висловлювання: «Моє творіння охопить усі прошарки французького суспільства XIX ст..; якщо через п'ятсот і через дві тисячі років захочуть вивчити французьке суспільство часів Імперії, Реставрації та мерзенного липневого уряду, тоді архео­логам та іншим ученим достатньо буде подивитися у мої твори».

а) Стендалю;

б) Гюго;

в) Бальзаку;

г)Флоберу?

 

10. Що в перекладі з голландської означає прізвище голов­ного героя повісті «Гобсек»;

а) людина-автомат;

б)людина-вексель;

в) живоглот;

г) лихвар?

 

11. У традиціях якого художнього напряму створено повість «Гобсек»:

а) реалізму;

б) романтизму;

в) поєднання реалізму і романтизму;

г) модернізму?

 

12. Яка провідна думка повісті «Гобсек»:

а) гроші правлять світом, за них можна придбати все;

б) золото - духовна сутність тодішнього суспільства;

в) влада грошей перетворює людину на бездуховну істоту;

г) золото приносить владу, достаток, незалежність?

 

Відповіді: 1 - г, 2 - г, 3 - в, 4 - а, 5 - а, 6 - в, 7 - а, 8 - г, 9 -в,.10-в, 11 -е, 12- в.

 

ІІІ рівен ь.

13. Установіть відповідність між жанровим різновидом рома­ну та характерною ознакою

1 зображення приватного життя, побуту персонажів А історичний
2 поєднання характерних ознак кількох жанрових різновидів роману Б психологічний
3 відтворення певного періоду іс­торії, поєднання історичної правди з художнім вимислом В соціально-побутовий
4 відтворює аналіз та самоаналіз внутрішнього світу героїв Г філософський
  Д поліфонічний

Ключ: 1 -В, 2-Д, З-А, 4-Б.

 

14. Установіть відповідність між художніми творами та літе­ратурними жанрами.

1 Стендаль. «Червоне і чорне» А оповідання
2 Бальзак. «Людська комедія» Б новела
3 Бальзак. «Гобсек» В повість
4 Меріме. «Кармен» Г роман
  Д епопея

Ключ: 1 -Г, 2-Д, З-В, 4-Б.

 

15. Установіть хронологію створення образу скнари у світовій літературі.

а) Герасим Калитка (І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч»);

б) Скрудж (Ч. Діккенс. «Різдвяна пісня в прозі»);

в) Плюшкін (М. Гоголь. «Мертві душі»);

г) Гобсек (О. де Бальзак. «Гобсек»).

Ключ: 1 - г, 2 - в, 3 - б, 4 - а.

 

IV рівень.

16. Доберіть і запишіть приказки, прислів'я, афоризми для характеристики Жульєна Сореля або Гобсека (на вибір). Обгрунтуйте свій вибір.

Домашнє завдання.

Повторити відомості про Ч. Діккенса, отримані на уроках зарубіжної літератури у 6 класі та на уроках англійської мови.

 

10 клас

ТЕМА:Чарльз Діккенс (1812-1870). Життєвий і твор­чий шлях. Творчість письменника як одна з

вершин анг­лійської літератури, реалістичні та романтичні тенденції в його прозі.

МЕТА: охарактеризувати творчість Ч. Діккенса як од­ного з провідних представників соціальної прози

XIX ст.;. поглибити знання про головні віхи життєвого і творчого шляху письменника;

розвивати знання учнів про роман­тичні й реалістичні традиції в літературі на прикладі твор­чості

Ч. Діккенса; виховувати інтерес до творчої спад­щини письменника.

ОБЛАДНАННЯ:фотографії, репродукції портретів Ч. Діккенса, підручник «Зарубіжна література.

6 клас»

 

ТИП УРОКУ:урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок.

ХІД УРОКУ

Я робив і робитиму все, на що здатна людина,

аби наполегливістю, терпінням, невпинною працею

прокласти собі шлях.

Ч. Діккенс







©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.