Інформаційна картка №3
Важлива особливість поетики «Анни Кареніної» - елементи символіки або алегорії, які отримують характер лейтмотивів. В романі виникають! повторюються мотиви, які мають не тільки безпосередньо предметний, а й символічний сенс. Залізниця уЛ.Толстого (майже як у відомому вірші М. Некрасова) - своєрідний речовий символ того устрою життя, який складається у пореформеній Росії, завдаючи людям нові лиха. Думка про загальне торжество неправди і зла, одна з останніх думок у свідомості Анни перед смертю, схожа на ті сум ні міркування, які тривалий час не дають спокою другому головному герою роману Костянтину Левіну Завдання: дослідіть символічні образи і мотиви роману: світло (свічки), вітер, зоряне небо. Проведіть аналіз сну-кошмаруАнни.
• Презентація учнями власних досліджень. IV. Підбиття підсумків уроку.
Учитель. Лев Толстой значно розширив межі сімейно-побутового роману, включивши до нього й інші сфери життя тогочасної Росії. Він досліджує соціальну дійсність і водночас зазирає в потаємні глибини людської душі, наголошуючи на тісному взаємозв'язку духовного розвитку індивіда і суспільного розвитку країни. Твір відзначається поліфонією, у ньому зображено не тільки історію Анни Кареніноі, а й безліч інших сімейних і несімейних історій. Цілісності роману надає авторська думка про руйнування духовної єдності в світі, а також про добро (життя для інших) і зло (життя для себе). Толстой досяг великої майстерності в зображенні людських характерів. Вони позбавлені однозначності, повчальності, герої зображені в динаміці, в складному переплетінні вчинків і почуттів. Пластичність образам надають різні засоби психологізму: пряма і непряма мова, монологи і діалоги персонажів, виразні деталі, психологічні портрети тощо. Психологічний аналіз в «Анні Кареніній» порівняно з попередніми творами письменника значно поглибився. У героїв вже менше тієї простоти і ясності в душевних порухах, як це було притаманно персонажам «Війни і миру». Вони сповнені передчуттів, тривоги, які відображають атмосферу суперечливого часу. Велике значення в романі мають символи. Толстой - неперевершений майстер у зображенні природи, що є і засобом характеристики героя, і психологічним тлом подій, і водночас вираженням думок про існування іншої, відмінної від суспільної, сфери — простоти, правди, природності.
• Виразне читання вчителем вірша А. Бодренко. — К Толстому, в Ясную Поляну!— Велеть бы кучеру: Вези. Я только гляну, только гляну, Как гений выглядит вблизи. Вот он сидит, нахмурив брови, За знаменитым тем столом, Где в слове ожили герой, Россию спасшие в былом. Как с мужиками косит ловко В рубахе белой впереди, А знаменитая толстовка Висит на гвоздике, поди. О том, что граф он, забывая, Идет со всеми к роднику. И что там слава мировая, Когда он близок мужику. И в счастье верея мирское, К неудовольствию властей, В своей яснополянской школе Крестьянских учит он детей. . ..Велеть бы кучеру, Да поздно: Давным-давно Толстого нет. Но, будто встречными опознан, Вот-вот вернется в кабинет. И, славно реки к океану, Сюда дороги пролегли. К Толстому, в Ясную Поляну Стремятся люди всей земли.
• Бесіда. — З якими думками люди їдуть в Ясну Поляну? — Коли б у вас була можливість побувати в Ясній Поляні, то про що б ви хотіли б дізнатися у екскурсовода? Домашнє завдання. Підготуватися до написання контрольної роботи за IVчастиною розділу «Із літератури реалізму». 10 клас ТЕМА: Контрольна робота за IV частиною розділу «Із літератури реалізму». МЕТА: перевірити рівень засвоєних знань про творчість Л. Толстого, його роман «Анна Кареніна»; повторити відомості про написання твору-роздуму; розвивати навички складання твору-роздуму, визначення основної думки твору, добору аргументів з метою доведення висловлених міркувань; виховувати творчу особистість, здатну висловлювати власне судження про прочитаний твір. ОБЛАДНАННЯ: зошити для контрольних робіт, тексти роману «Анна Кареніна». ТИП УРОКУ: урок контролю знань. Знання — це тільки шлях до сили. Т.Гоббс
ХІД УРОКУ Учитель. Андре Моруа, автор блискучих біографічних творів, присвячених Байрону, Шеллі, Гюго, Бальзаку, Дюма, Дізраелі, в есе «Лев Толстой» стверджує : «Кажуть, що творіння Шекспіра, Бальзака і Толстого — три найбільші пам'ятники, споруджені людством для людства. Це правильно. У творчості цих велетнів (до яких я додам і Гомера) є все: народження і смерть, любов і ненависть, велич і вульгарність, пан і слуга, війна і мир. Але Толстой малює людей з такою простотою і природністю, яких не досяг жоден романіст. Він, якдосконаледаеркало, відображає всю гли-бинь існування. Читача несе плавна течія повноводної ріки. Це тече саме життя». Ми мали можливість протягом останніх уроків переконатися в геніальності Льва Толстого. Тому на сьогоднішньому уроці прошу вас продемонструвати свої знання, що стосуються творчості цього письменника. У творі-роздумі ви маєте висловити власні судження про прочитане.
• Бесіда. — Що вам відомо про особливості написання твору-роздуму? (Твір-роздум — це творча робота, у якій висловлюються та обґрунтовуються власні думки, міркування з певної теми. Висувається теза, добираються аргументи й формулюється висновок із приводу висловлених думок). — Чому важливо під час вибору теми для твору-роздуму глибоке її знання ? (Щоб мати власне ставлення до теми, потрібно добре розумітися в матеріалі). — Яку роботу потрібно провести з цитатами художнього твору, що слугуватимуть за аргументи? (Потрібно дібрати і систематизувати їх, оформити відповідно до норм синтаксису).
II. Самостійна робота учнів над написанням контрольного твору-роздуму на одну із тем: 1. Щасливі та нещасливі сім'ї в романі «Анна Кареніна». 2. Печорін та Вронський — герої, які не можуть зберегти кохання. 3. Хто є винуватцем смерті Анни Кареніної?
III. Підбиття підсумків уроку. Домашнє завдання. 1. Піготувати виразне читання поетичних творів про поетів середини — другої половини XIX ст.(завдання для мікрогрупи декламаторів)^. Охарактеризувати філософські напрямки, що мали вплив на розвиток поезії XIX ст. завдання для мікрогрупи філософів). 3. Охарактеризувати основні напрями раннього модернізму, підготувати представлення творів музики, живопису, які є найбільш презентативними для того чи іншого мистецького напряму (завдання для мікрогрупи мистецтвознавців). 10 клас ТЕМА: Загальна характеристика провідних шляхів розвитку поезії середини ХІХ ст. Етичні та естетичні засади соціально спрямованої лірики (М.Некрасов). Нові грані романтичного поетичного світу у творчості «пізніх» романтиків (Ш.Бодлер, В.Вітмен, Ф.Тютчев) Принципи «чистого мистецтва». Поняття про декаданс. МЕТА: охарактеризувати провідні шляхи розвитку поезії середини XIX ст., розкрити її багатогранність і новаторські зрушення; ознайомити учнів з окремими художніми явищами середини — другої половини XIX ст.; розвивати навички зв'язного мовлення, виразного читання поетичних творів, ведення аргументованого діалогу; вміння висловлювати власні оцінки та судження з опорою на текст; ґрунтовно висвітлювати тему, використовуючи наукові першоджерела; виховувати любов до поезії, потребу в читанні поетичних творів, вміння чітко висловлювати власну позицію. ОБЛАДНАННЯ: виставка різних видань поетичних творів середини XIX ст., портрети поетів, репродукції картин художників, фонозаписи музичних творів композиторів цього періоду, філософські та літературознавчі словники. ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь і навичок.
У будь-якій сфері людської діяльності безодня поезії. К. Паустовський
ХІД УРОКУ
©2015 arhivinfo.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.
|